Jurnalul.ro Sport Fotbal intern SURPRIZĂ în Cupa României! Dinamo, ELIMINATĂ la penalty-uri de Csikszereda. Ultima lovitură a fost repetată

01 Noi 2018   •   21:57

Csikszereda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României după ce s-a impus în faţa lui Dinamo la loviturile de la 11 metri. Timpul regulamentar s-a terminat la egalitate, scor 3-3, iar formaţia din Miercurea Ciuc a câştigat cu 6-5 la penalty-uri.

Arbitrul a impus repetarea ultimului penalty, după ce portarul gazdelor a părăsit linia porţii. Delorge a rata și-a doua oară.

Meciul a fost unul spectaculos şi plin de dramatism, fiind decis la penalty-uri după ce scorul a fost egal la finalul celor 90 de minute, 2-2, dar şi după prelungiri, 3-3.

Ciucanii au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Adrian Majzik (48) şi Szilard Magyari (52), dar Dinamo a revenit rapid şi a egalat prin ''dubla'' lui Dan Nistor (54, 59). Echipa antrenată de Mircea Rednic a părut că scapă în câştigătoare în prelungiri, când noul-intrat Mihai Neicuţescu a adus-o pe Dinamo în avantaj (106), dar gazdele au reuşit să trimită partida la loviturile de departajare prin golul lui Istvan Berde (115).

La loviturile din punctul cu var, gazdele au ratat de două ori, prin Eder Gonzalez şi Szilard Veress, dar situaţia s-a echilibrat după ce execuţiile lamentabile ale lui Sergiu Hanca şi Gheorghe Grozav. Mitra a ratat şi el de la harghiteni, dar Vlad Olteanu l-a imitat, Solymosy, respectiv Denis Ciobotariu au ratat şi ei, Zsolt Nagy a transformat pentru ciucani, dar şutul belgianului Kino Delorge a fost apărat de Daniel Bordas şi Dinamo era eliminată. Arbitrul Andrei Antonie a întrerupt bucuria ciucanilor şi a dictat repetarea loviturii din cauza faptului că portarul Bordas s-ar fi mişcat înainte de executarea penalty-ului. Bordas a intuit şi la repetarea loviturii lui Delorge şi a calificat-o pe AFK Csikszereda Miercurea Ciuc în premieră în sferturile competiţiei.

Dinamo a avut o bară în acest meci, prin Robert Moldoveanu (66), iar harghitenii au avut doi oameni eliminaţi, Szilard Magyari (112) când se afla pe banca de rezerve, şi Eder Gonzalez pentru proteste după dictarea repetării penalty-ului lui Delorge (120).

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - FC Dinamo Bucureşti 3-3 (0-0, 2-2), după prelungiri; 6-5 la loviturile de departajare, Stadion Municipal - Miercurea Ciuc
Au marcat: Adrian Majzik (48), Szilard Magyari (52), Istvan Berde (115), respectiv Dan Nistor (54, 59), Mihai Neicuţescu (106).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Eder Gonzalez 0-0 (ratare - apără Vlad Muţiu), Dan Nistor 0-1 (gol), Soufiane Jebari 1-1 (gol), Diogo Salomao 1-2 (gol), Szilard Veress 1-2 (ratare - apără Vlad Muţiu), Sergiu Hanca 1-2 (ratare - peste poartă), Adrian Majzik 2-2 (gol), Georgios Katsikas 2-3 (gol), Barna Bajko 3-3 (gol), Gheorghe Grozav 3-3 (ratare - peste poartă), Fabio Guaru 4-3 (gol), Mihai Neicuţescu 4-4 (gol), Istvan Berde 5-4 (gol), Ricardo Grigore 5-5 (gol), Szilard Mitra 5-5 (ratare - apără Vlad Muţiu), Vlad Olteanu 5-5 (ratare - apără Daniel Bordas), Lehel Solymosy 5-5 (ratare - apără Vlad Muţiu), Denis Ciobotariu 5-5 (ratare apără Daniel Bordas), Zsolt Nagy 6-5 (gol), Kino Delorge 6-5 (ratare - apără Daniel Bordas).
Cartonaş roşu: Szilard Magyari (112 - pe banca de rezerve), Eder Gonzalez (120).
Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti); arbitri asistenţi: Iulian Radu (Bucureşti), Stelian Slabu (Braşov)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) - CCA, Vasile Vamanu (Piatra Neamţ) - FRF