Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Universitatea Craiova face scorul etapei a 12-a în Liga 1

Universitatea Craiova face scorul etapei a 12-a în Liga 1

19 Oct 2021   •   08:40
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Universitatea Craiova a învins cu un categoric 5-0 pe ultima clasată a Ligii 1, Academica Clinceni, realizând scorul etapei, după ce în runda a 10-a câștigase tot cu 5-0 în fața lui Dinamo București, reușind să lege 3 victorii consecutive.

Golurile oltenilor au fost marcate de Nistor (min. 11), Markovic (14) și Bancu (23), în prima repriză, și de Ivan (71) și Roguljic (90+2), în partea a doua.

În minutul 53, Houri a ratat un penalty pentru gazde. Cel mai bun jucător al oaspeților a fost tânărul portar Ștefan Dobre (20 ani), care a limitat drastic proporțiile scorului, având 7 parade salvatoare.

Oaspeții se află la a doua înfrângere cu 5-0 din acest sezon, după ce și Farul Constanța i-a administrat același număr de goluri, în etapa a 8-a. Academica rămâne pe ultima poziție în clasament, cu doar 3 puncte din 12 meciuri și e la 4 puncte de Dinamo București, următoarea clasată, cu 7 puncte.

Universitatea Craiova e pe locul 5, cu 22 de puncte, la unul singur de FC Botoșani și la 8 de liderul CFR Cluj.