Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Universitatea Craiova învinge FCSB în 10 oameni și relansează lupta la titlu în Liga 1

29 Apr 2021   •   21:53

Universitatea Craiova a câștigat, joi seara, împotriva celor de la FCSB, scor 2-0 (1-0), în derby-ul etapei a 4-a a play-off-ului Ligii 1, urcând la doar 2 puncte de echipa lui Anton Petrea și la 4 de CFR Cluj, care rămâne lider la finele rundei.

După ce învinsese în etapa precedentă pe CFR Cluj, în deplasare, Universitatea Craiova a reușit să se impună și împotriva celeilalte pretendente la titlu, FCSB, relansând lupta la titlul în Liga 1.

Meciul a început cu câte o fază de gol la fiecare poartă, în primele 5 minute.

Cicâldău a deschis scorul, în minutul 38, reluând cu finețe, din interiorul careului, o centrare, a lui Vătăjelu.

Același Vătăjelu primește al doilea cartonaș galben, în minutul 54, și este eliminat de arbitrul Istvan Kovacs.

În ciuda faptului că a jucat în 10 oameni, oltenii au continuat să atace și, în minutul 68, Nistor a marcat golul doi, cu largul concurs al portarului Vlad, care nu a reușit să blocheze un șut plasat, din afara careului.

Forcing-ul de final al bucureștenilor a rămas fără rezultat și Craiova s-a apropiat la 2 puncte de locul 2, ocupat de FCSB și la 4 de locul 1, ocupat de CFR Cluj.