Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Victorie chinuită pentru echipa lui Gigi Becali

Victorie chinuită pentru echipa lui Gigi Becali

03 Dec 2019   •   23:45
Sursa foto: Ohmega1982/Getty Images/iStockphoto

FCSB a învins-o dramatic pe Politehnica Iaşi cu scorul de 2-1 (1-1), marţi seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 19-a a Ligii I de fotbal.

Ieşenii au deschis scorul prin Andrei Cristea (15), pe contraatac, din centrarea lui Platini, dar vicecampioana a egalat prin Florin Tănase (31 - penalty), în urma unui fault comis asupra sa de Nicandro Breeveld. FCSB s-a impus prin golul marcat în minutele adiţionale de Dennis Man (90+2).

FCSB a avut şi o bară, prin Florin Tănase (24).

Bucureştenii şi-au creat mai multe ocazii de gol, mai ales după pauză, prin Florinel Coman (49), Harlem Gnohere (52), Bogdan Planic (75), Man (75), Cristian Manea (81). În min. 65, portarul Denis Rusu a respins mingea trimisă cu capul de Gnohere, iar ''roş-albaştrii'' au cerut gol, pretinzând că mingea ar fi depăşit linia porţii.

În tur, Poli câştigase cu 2-1.

FCSB a câştigat în ultimele sale şase deplasări. Poli Iaşi a ajuns la cinci etape consecutive fără victorie, patru eşecuri şi un egal.

CSM Politehnica Iaşi - FCSB 1-2 (1-1), Stadion ''Emil Alexandrescu'' - Iaşi
Au marcat: Andrei Cristea (15), respectiv Florin Tănase (31 - penalty), Dennis Man (90+2).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) - LPF