Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Voluntari – FC Hermannstadt – remiză în primul meci al play-out-ului

FC Voluntari – FC Hermannstadt – remiză în primul meci al play-out-ului

17 Mar 2023   •   20:00
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

Primul meci al play-out-ului Superligii s-a încheiat vineri seara cu o remiză 1-1, între FC Voluntari și FC Hermannstadt. Cele două echipe sunt clasate în prima jumătate a clasamentului, cu ilfovenii actualmente pe locul 8, cu 18 puncte, și sibienii pe 10, cu 17.

Prima jumătate de oră a înregistrat câte o tentativă de a marca de fiecare parte. Gazdele au deschis scorul în minutul 30, prin Damașcan, care a șutat din careu, din centrarea lui Ricardinho.

Voluntariul a mai avut o ocazie importantă, peste 4 minute, când lovitura de cap a lui Sigurdjonsson a trecut puțin pe lângă bara porții lui Letica.

Sibienii au egalat în minutul 69, Balaure marcând de la 10 metri cu un șut imparabil, după o deviere cu capul a lui Iancu.

Egalul le menține pe ambele echipe în zona superioară a clasamentului play-out-ului, cel puțin până la jocul contracandidatelor. O victorie a celor de la Petrolul, U Cluj și FC Botoșani sau Chindia putând să trimită cele două echipe la jumătatea clasamentului.