Jurnalul.ro Sport Fotbal international Atalanta câștigă în premieră finala UEFA Europa League

Atalanta câștigă în premieră finala UEFA Europa League

de Redacția Jurnalul    |    22 Mai 2024   •   23:10

Atalanta căștigă în premieră finala UEFA Europa League!

UPDATE

Atalanta a câștigat finala UEFA Europa League cu o victorie 3-0 împotriva celor de la Bayer Leverkusen

Știre inițială:

Arbitrul român Istvan Kovacs a arătat de două ori centrul terenului în prima repriză a finalei UEFA Europa League dintre Atalanta Bergamo și Bayer Leverkusen. Ambele goluri au fost marcate de Ademola Lookman. Italienii au dominat jocul, în ciuda unei poesii superioare a germanilor.

Atalanta a jucat ofensiv din primele minute, Gianluca Scamacca ratând prima mare ocazie cu o lovitură de cap imprecisă de la 6 metri, după 8 minute de joc.

În minutul 12, Davide Zappacosta i-a pasat în careu lui Ademola Lookman, iar acesta a preluat şi trimis în plasă, deschizând scorul pentru italieni.

14 minute mai târziu, mingea respinsă a ajuns la picioarele lui Ademola Lookman, care a șutat puternic, pe jos, din afara careului, pentru golul de 2-0.

Grimaldo a fost aproape de a reduce din diferență, însă execuția s-a ușor defectuoasă a fost reținută de portarul advers, în minutul 35.

Partida arbitrată de Istvan Kovacs se joacă pe stadionul Aviva Stadium, din Dublin, în fața a peste 51.000 de spectatori.