Jurnalul.ro Sport Fotbal international CFR Cluj a fost învinsă de AZ Alkmaar în Conference league

CFR Cluj a fost învinsă de AZ Alkmaar în Conference league

22 Oct 2021   •   08:00

Campioana României, CFR Cluj, a suferit o nouă înfrângere în Conference League, fiind învinsă joi seara de AZ Alkmaar, scor final 0-1. Clujenii ocupă ultimul loc în Grupa D, cu un singur punct.

Clujenii au început meciul în corzi, Alkmaar având o primă nare ocazie în minutul 15, când Jordy Clasie a șutat în bara porții apărate de Bălgrădean.

Peste doar 3 minute, oaspeții au deschis scorul, suedezul Jesper Karlsson valorificând cu o lovitură de cap, centrarea lui Sugawara (min. 18)

Ardelenii au jucat fără vlagă, fără să ajungă periculos în careul advers, singurul șut care ar fi putut conta aparținându-i lui Gabriel Debeljuh, care însă a șutat anemic cu stângul, pe centrul porții.

Semn al lipsei de combativitate în prima repriză a fost și posesia de doar 31% a clujenilor.

După pauză CFR a fost mult mai combativă, a ajuns mai des în fața porții adverse, a ținut mai mult de balon și a bifat câteva ocazii, niciuna însă suficient de periculoasă.

În minutul 72, Dan Petrescu l-a trimis în teren și pe Denis Alibec, însă nici acesta nu a reușit să marcheze.

S-a încheiat 0-1 și CFR urmează să joace următorul meci tot cu AZ Alkmaar, în deplasare, pe 4 noiembrie.