Jurnalul.ro Sport Fotbal international CM 2006 / Coreea de Sud - Togo 2-1

CM 2006 / Coreea de Sud - Togo 2-1

13 Iun 2006   •   00:00
CM 2006 / Coreea de Sud  -  Togo 2-1

In primul meci al Grupei G, la Frankfurt, Coreea de Sud a invins pe Togo cu 2-1. Africanii au condus la pauza (gol Kader in minu-tul 31), dar au primit doua goluri dupa ce au ramas in inferioritate numerica

• Gr. E: SUA - Cehia 0-3, Italia - Ghana 2-0
  • Gr. F: Australia - Japonia 3-1
  • Marcel Raducanu - Toti asteapta pe Brazilia
  • World Cup, in ritm de samba
  • Mexic - Iran 3-1 / Fotbal intre miel si bere
  • Jurnalul Irinei - Stift si telenovela
  • Angola - Portugalia 0-1 / Huiduiti de propriii fani In primul meci al Grupei G, la Frankfurt, Coreea de Sud a invins pe Togo cu 2-1. Africanii au condus la pauza (gol Kader in minutul 31), dar au primit doua goluri dupa ce au ramas in inferioritate numerica, Abalo fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene, in minutul 53. Pentru coreeni au inscris C. Lee (’54) si J. Ahn (’72), cel din urma fiind introdus in teren abia la pauza.

COREEA DE SUD - TOGO 2-1
  • Au marcat: Lee Chun Soo (’54), Ahn Jung Hwan (’71) / Kader (’31)
  • Stadion: Commerzbank Arena, Frankfurt
  • Ambianta: 48.000

COREEA: Woon Jae - Kim Young Chul, Choi Jin Cheul, Kim Jin Kyu (’46 Ahn Jung Hwan), Lee Young Pyo - Song Chong Gug, Lee Eul Yong (’68 Kim Nam Il), Lee Ho - Park, Jae Jin (’83 Kim Sang Sik), Chun Soo. Antrenor: Dick Advocaat

TOGO: Agassa - Nibombe, Tchangai, Abalo, Assemoassa (’62 Forson) - Salifou (’86 Aziawonou), Toure-Maman, Romao, Senaya (’56 Assimiou) - Kader, Adebayor. Antrenor: Otto Pfister

• Eliminari: / Abalo (’53)
  • Arbitru: Graham Poll (Anglia)