Jurnalul.ro Sport Fotbal international Coreea de Sud - Togo 2-1 / Fara bani, fara puncte

Coreea de Sud - Togo 2-1 / Fara bani, fara puncte

de Mihai Igirosanu    |    14 Iun 2006   •   00:00
Coreea de Sud  -  Togo 2-1 / Fara bani, fara puncte

Semifinalista ultimei editii a CM a dezamagit la prima aparitie din turneul final, desi a invins la limita una dintre echipele ajunse din intamplare prin Germania.

Unul dintre meciurile care vor mai fi rememorate doar prin intermediul statisticilor a fost salvat, in mare parte, de cele trei reusite.

EXECUTIE. Lipsiti de antrenor in primele zile ale competitiei, intrati in greva din cauza neprimirii primelor pentru calificare si a diurnelor, togolezii au deschis scorul in urma unei faze de exceptie creata de Kader (’31). Executia anonimului african a fost singura realizare notabila din prima repriza. Biciuiti de selectionerul olandez Dick Advocaat si inspirati de mijlocasul lui Manchester United, Ji Sun-Park, sud-coreenii au controlat ostilitatile dupa pauza.

NORMALITATE. Li Chun-Soo a egalat rapid, in minutul 54, transformand o lovitura libera obtinuta de vedeta Park, in urma careia africanii au ramas si in inferioritate numerica. A fost momentul care a schimbat destinul partidei. La pamant, togolezii au primit, logic, si lovitura de gratie, in minutul 72. Eroul din urma cu patru ani al Coreii de Sud, Ahn Jun-Huan, l-a invins pe portarul Agassa cu un sut putin deviat din marginea careului de 16 metri, parafand debutul cu dreptul al asiaticilor.

COREEA DE SUD - TOGO 2-1
  • Au marcat: Lee Chun Soo (’54), Ahn Jung Hwan (’71) / Kader (’31)
  • Stadion: Commerzbank Arena, Frankfurt
  • Ambianta: 48.000

COREEA: Woon Jae - Kim Young Chul, Choi Jin Cheul, Kim Jin Kyu (’46 Ahn Jung Hwan), Lee Young Pyo - Song Chong Gug, Lee Eul Yong (’68 Kim Nam Il), Lee Ho - Park, Jae Jin (’83 Kim Sang Sik), Chun Soo. Antrenor: Dick Advocaat

TOGO: Agassa - Nibombe, Tchangai, Abalo, Assemoassa (’62 Forson) - Salifou (’86 Aziawonou), Toure-Maman, Romao, Senaya (’56 Assimiou) - Kader, Adebayor. Antrenor: Otto Pfister

• Eliminari: / Abalo (’53)
  • Arbitru: Graham Poll (Anglia)