Jurnalul.ro Sport Fotbal international Cupa Mondială de Fotbal feminin: Anglia a învins Columbia și s-a calificat în semifinale

de Redacția Jurnalul    |    12 Aug 2023   •   17:20

Anglia a învins Columbia și s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de Fotbal feminin.

Englezoaicele se vor bate pentru un loc în marea finală cu Australia.

Partida Anglia-Columbia, scor 2-1, s-a desfășurat sâmbătă pe Stadionul Olimpic din Sydney. Columbia a deschis scorul în minutul 44, dar a fost egalată în prelungirile primei reprize. Anglia a înscris golul victoriei în minutul 63.

În semifinale, Anglia va întâlni Australia.

Sâmbătă, australiencele au trecut de Franța după executarea loviturilor de la 11 metri.

În cea de a doua semifinală vor juca Spania și Suedia.

Campionatul Mondial de fotbal feminin se desfășoară în Australia și Noua Zeelandă.