Jurnalul.ro Sport Fotbal international Dan Petrescu i-a adormit și pe bulgari! CFR Cluj învinge ȚSKA Sofia cu 2-0

Dan Petrescu i-a adormit și pe bulgari! CFR Cluj învinge ȚSKA Sofia cu 2-0

de Şerban Mihăilă    |    22 Oct 2020   •   21:55

La capătul unui meci „marca” Dan Petrescu, CFR Cluj a învins ȚSKA Sofia în deplasare, cu 2-0, interpretând o nouă partitură de fotbal pragmatic, în urma căreia echipa din Gruia a înscris din două faze fixe. În minutul 53, Ciprian Deac a centrat cu mult efect, spre linia careului de 6 metri, unde Rondon a câștigat duelul direct cu adversarul și reia cu capul. În minutul 74, Ciprian Deac a transformat o lovitură de pedeapsă.

La Sofia, în fața a 12.000 de fani gălăgioși, campioana României a fost pusă sub presiune în primele minute, dar clujenii au tăiat rapid elanul gazdelor. De altfel, în prima repriză, Dan Petrescu și-a adormit adversarii, cedând bulgarilor inițiativa. ȚSKA Sofia a dominat repriza, dar nu a pus cu adevărat în pericol poarta lui Bălgrădean.

ȚSKA Sofia - CFR Cluj a fost meciul care a deschis grupa A din Europa League. În cealaltă partidă, Young Boys - AS Roma 1-2 Nsame (14 - penalty) / B. Peres (69), Kumbulla (74). De altfel, CFR Cluj este primul lider al grupei A din Europa League.