Jurnalul.ro Sport Fotbal international Elvetia - Ucraina 0-3 / Pe mana lui Sovkovski

Elvetia - Ucraina 0-3 / Pe mana lui Sovkovski

27 Iun 2006   •   00:00
Elvetia  -  Ucraina 0-3 / Pe mana lui Sovkovski

Ucraina a obtinut califi-carea in sferturi dupa primul meci al acestui turneu final decis la loviturile de departajare.

• Italia - Australia 1-0 / Cadou de la Cantalejo
  • Portugalia - Olanda 1-0 / Portocale acre
  • Anglia - Beckham scrie istorie
  • Brazilia - Kaka explica secretul ""cariocas""
  • Jurnalul Irinei - La final de jurnal... hai, Pimpong!
  • Marcel Raducanu - Plictiseala si macel Ucraina a obtinut calificarea in sferturi dupa primul meci al acestui turneu final decis la loviturile de departajare. Eroul echipei lui Oleg Blohin a fost portarul Sovkovski, care a aparat toate cele trei lovituri de la 11 metri ale elvetienilor.

ANOST. Prima ocazie de gol a partidei a venit abia in minutul 21, cand balonul trimis cu capul de Sevcenko a nimerit transversala. Golgeterul ucrainean a fost imitat peste cateva minute de elvetianul Frei, al carui sut din lovitura libera a lovit bara. In partea secunda, cele mai mari sanse le-au avut Sevcenko si Gusin, care au trimis insa putin pe langa poarta si partida a intrat in prelungiri. Elvetienii puteau da lovitura decisiva in a doua repriza suplimentara, dar Gusin a avut o interventie de ultim moment in careu la Streller. La loviturile de departajare, Ucraina a inceput prost, cu o ratare a capitanului Sevcenko. Elvetienii au irosit apoi toate cele trei penalty-uri executate, facand cadou elevilor lui Blohin sfertul de finala cu Italia.

ELVETIA - UCRAINA 0-3 (dupa lovituri de departajare)
  • Au transformat: Milevski, Rebrov, Gusev
  • Au ratat: Streller, Barnetta, Cabanas / Sevcenko
  • Stadion: Rhein Energie, Koln Ambianta: 45.000 de spectatori
  • ELVETIA: Zuberbuhler - P. Degen, Muller, Djourou (’33 Grichting), Magnin - Barnetta, Cabanas, Vogel, Wicky - H. Yakin (’64 Streller), Frei (’116 Lustrinelli). Antrenor: Kobi Kuhn
  • UCRAINA: Sovkovski - Gusev, Vasciuk, Nesmasnii - Gusin, Selaiev, Timosciuk, Kalinicenko (’75 Rotan) - Vorobey (’93 Rebrov), Sevcenko, Voronin (’110 Milevski). Antrenor: Oleg Blohin
  • Arbitru: Benito Archundia (Mexic)