Jurnalul.ro Sport Fotbal international Farul Constanța, victorie cu 3-0 în Conference League

Farul Constanța, victorie cu 3-0 în Conference League

de Redacția Jurnalul    |    10 Aug 2023   •   23:16
Sursa foto: Farul Constanța

Farul Constanța a câștigat cu 3-0 (0-0) manșa tur a confruntării cu Flora Tallinn, joi seara în turul 3 al Conference League. Golurile au fost marcate de Alibec, Budescu și Queiros, toate în repriza secundă.

După o primă repriză cu puține faze de poartă, dominată totuși de gazde, cuplul Budescu-Alibec a dat prima lovitură. Budescu l-a angajat în flancul stâng pe Alibec, care a pătruns în centru și l-a învins pe portarul eston cu un șut la colțul lung, din afara careului. (1-0, min. 48).

Cei doi au revenit în prim plan în minutul 80, când șutul lui Alibec a nimerit bara, iar Budescu a urmărit atent și a introdus în poartă mingea ricoșată, pentru 2-0.

Golul de 3-0 a fost marcat la ultima fază a meciului. După un corner executat de Alibec, mingea a trecut prin fața porții, ușor deviată, și a fost introdusă în poartă cu o lovitură de cap de Queiros, aflat la primul său gol în alb-albastru, la fel ca și Budescu.