Jurnalul.ro Sport Fotbal international Farul Constanța a întors scorul în Conference League

Farul Constanța a întors scorul în Conference League

de Redacția Jurnalul    |    24 Aug 2023   •   22:26

Farul Constanța a revenit de la 0-1, pentru a se impune cu 2-1, în fața finlandezilor de la HJK Helsinki, în meciul tur al play-off-ului Conference League, disputat la Ovidiu.

Marinarii au dominat prima repriză, oaspeții provocâd deranj la poarta lui Aioani doar după prima jumătate de oră.

Primul gol a fost marcat în repriza secundă, de Dan Sirbu, dar în propria poartă, în minutul 50.

Rivaldinho a restabilit egalitatea peste doar 9 minute, cu un șut din careu, din pasa lui Budescu, care la o fază anterioară nimerise bara.

Golul victoriei a fost marcat de Popescu, la prima atingere de balon, în minutul 83, după ce cu un minut în urmă îl înlocuise pe Nedelcu.

Manșa retur se joacă peste o săptămână la Helsinki, echipa câștigătoare urmând să evolueze în grupele Conference League.