Jurnalul.ro Sport Fotbal international Final Four-ul UEFA Nations League - cine participă și când are loc

Final Four-ul UEFA Nations League - cine participă și când are loc

de Redacția Jurnalul    |    25 Ian 2023   •   11:30

Croația, Italia, Spania și Olanda vor disputa finala UEFA Nations League 2022/23 după ce au ocupat primele locuri în grupele Ligii A. Spania (2021) și Olanda (2019) sunt vicecampioanele primelor ediții, în timp ce Italia a terminat pe trei în 2021. Pentru Croația va fi prima participare la o finală.

Tragerea la sorți pentru stabilirea perechilor din semifinale va avea loc miercuri, 25 ianuarie, la ora 21:00 (ora României), la Nyon, în Elveția.

Când are loc finala Ligii Națiunilor 2023?

Turneul Final Four al Ligii Națiunilor 2023 va avea loc între 14 și 18 iunie. Semifinalele se vor juca miercuri 14 și joi 15 iunie, iar meciul pentru locul al treilea și finala vor avea loc duminică 18 iunie.

Unde se desfășoară finala Ligii Națiunilor 2023?

Olanda va găzdui turneul final al Ligii Națiunilor 2023, cu meciuri pe Feijenoord Stadion din Rotterdam și pe FC Twente Stadion din Enschede.

Semifinala 1: 14 iunie (Rotterdam, 20:45 CET)
Semifinala 2: 15 iunie (Enschede, 20:45 CET)
Meciul pentru locul al treilea: 18 iunie (Enschede, 15:00 CET)
Finala: 18 iunie (Rotterdam, 20:45 CET)

Croația

Puțini au fost cei care au dat speranțe Croației atunci când a fost învinsă cu 3-0 acasă de Austria în primul meci din Grupa A1. Perspectivele nu s-au îmbunătățit prea mult după o remiză 1-1 cu Franța la Split, dar elevii lui Zlatko Dalić au obținut apoi două victorii împotriva Danemarcei și o victorie frumoasă cu 1-0 în Franța. Apoi au rezistat în Austria și s-au impus cu 3-1, grație a două goluri vitale în ultimele 21 de minute. "În cele din urmă, victoria a fost meritată", a declarat căpitanul Modrić. "Sunt foarte fericit că suntem în primele patru locuri".

Italia

Împerecheată cu adversarele din finala EURO 2020, Anglia și Germania, într-o grupă dificilă, echipa lui Roberto Mancini și-a refăcut puțin orgoliul după înfrângerea surprinzătoare suferită în fața Macedoniei de Nord în play-off-ul Cupei Mondiale. O înfrângere cu 5-2 în Germania în etapa a patra a fost o lovitură, dar Squadra Azzurra și-a revenit cu două victorii consecutive în septembrie, Giacomo Raspadori marcând în ambele.

Olanda

Singura echipă care a rămas neînvinsă în Liga A, Olanda a început învingându-și vecinii belgieni cu 4-1 în deplasare. După aceea, nu a fost ușor.„ Portocala mecanică” a revenit de la 2-0 pentru a remiza cu Polonia, în timp ce ambele victorii împotriva Țării Galilor au fost obținute prin goluri în prelungiri. Cu toate acestea, olandezii au găsit întotdeauna o cale de a se descurca și și-au asigurat calificarea prin victoria cu 1-0 în fața Belgiei la Amsterdam.

Spania

A fost o campanie de calificare cu suișuri și coborâșuri pentru Spania, care și-a asigurat un loc în al doilea turneu final consecutiv. Vicecampionii din 2021 au început cu câteva remize în primele meciuri, urmate de o victorie la limită în Elveția - care a condamnat apoi La Roja la prima înfrângere pe teren propriu din 2018. Cu toate acestea, au dat dovadă de caracter și rezistență pentru a obține o victorie decisivă în deplasare în Portugalia, Álvaro Morata reușind să înscrie golul victoriei în ultimele minute pentru a asigura calificarea.