Jurnalul.ro Sport Fotbal international Campionatul Mondial de Fotbal feminin: Olanda a învins Africa de Sud și s-a calificat în sferturi

de Redacția Jurnalul    |    06 Aug 2023   •   09:43

Olanda a învins Africa de Sud și s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial de Fotbal feminin din Australia și Noua Zeelandă.

Partida a avut loc duminică la Sydney. Olanda s-a impus cu 2-0, golurile fiind marcate în minutele 9 și 68.

Africa de Sud a fost eliminată din competiție, în timp ce Olanda va merge în sferturi unde va întâlni Spania. Tot duminică a fost programat meciul Suedia-SUA. Câștigătoarea va juca în sferturi cu Japonia.

În optimile competiției se vor mai desfășura următoarele partide: Australia-Danemarca, Franța-Maroc, Columbia-Jamaica și Anglia-Nigeria.

Echipele care vor câștiga meciurile menționate se vor califica în sferturile competiției. Campionatul Mondial de fotbal feminin se desfășoară în Australia și Noua Zeelandă.