Jurnalul.ro Sport Fotbal international Frank de Boer, după înfrângere: Dacă marcam un gol, Steaua ar fi trebuit să dea patru. Păcat că nu am reuşit să înscriem

22 Feb 2013   •   09:29
Sursa foto: captura video

Tehnicianul echipei Ajax Amsterdam, Frank de Boer, a declarat, după înfrângerea din meciul cu Steaua, scor 2-6 în urma loviturilor de departajare, că este trist că formaţia sa nu s-a calificat în optimile Europa League, însă a adăugat că gruparea bucureşteană poate merge mai departe după "dubla" cu Chelsea, care se va disputa pe 7 și 14 martie.

"Meciul l-am început sub presiune, dar nu aşa de mare cum ne aşteptam. A fost greu să intrăm în dezavantaj la pauză, începutul de repriză secundă nu a fost atât de bun, dar în prelungiri am jucat calculat, pentru că cei de la Steaua erau obosiţi. E păcat că nu ne-am calificat mai departe. De-acum trebuie să ne revenim pentru campionat, care este cel mai important pentru noi. Trebuia să ne calificăm după ce am avut 2-0 în tur. Am avut un avantaj de două goluri, iar la final nu am mai avut nimic. Cred că am făcut tactica corectă pentru acest meci.

Dacă marcam un gol, Steaua ar fi trebuit să dea patru. Păcat că nu am reuşit să înscriem. Este o înfrângere grea şi nu ne aşteptam să pierdem. Deşi gazonul a fost prost, noi nu am jucat atât de rău. Cred că Steaua poate merge mai departe. E o echipă bună, deşi a avut doi jucători importanţi suspendaţi. E o ocazie mare pentru stelişti să arate ceva important în faţa unei echipe ca Chelsea. Le dorim tot binele", a spus De Boer la conferința de presă.