Jurnalul.ro Sport Fotbal international Franta - Coreea De Sud 1-1 / Surpriza asiatica

Franta - Coreea De Sud 1-1 / Surpriza asiatica

19 Iun 2006   •   00:00

Coreenii au egalat norocos, intr-un moment in care totul se indrepta spre o victorie a "cocosilor", care au acumulat doar doua puncte inaintea ultimului meci din grupe. Francezii au inceput mai bine si au avut prima ocazie in minutul 6, cand portarul coreean a avut o interventie salvatoare la reluarea lui Wiltord. Dupa numai trei minute, sutul aceluiasi Wiltord a fost deviat, balonul a ajuns la Henry, care a inscris primul gol al "albastrilor" la Cupa Mondiala dupa o pauza de opt ani. Elevii lui Raymond Domenech au fost aproape de desprindere in minutul 32, cand balonul trimis cu capul de Vieira a fost respins de dupa linia de fund, dar arbitrii au considerat ca acesta nu a intrat cu toata circumferinta in poarta. Francezii au dominat teritorial si in partea secunda, insa, contrar cursului jocului, Park a egalat dupa o deviere norocoasa, la care Barthez si Gallas au ramas fara replica. Domenech nu va putea conta in meciul cu Togo pe Zidane, care a primit aseara al doilea cartonas galben la CM.

FRANTA - COREEA DE SUD 1-1
  • Au marcat: Henry (’9) / Park (’81)
  • Stadion: Zentralstadion, Leipzig
  • Ambianta: 43.000 de spectatori

FRANTA: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Malouda (’88 Dhorasoo), Zidane (’90 Trezeguet), Vieira, Makelele - Henry, Wiltord (’60 Ribery). Antrenor: Raymond Domenech

COREEA DE SUD: Lee Woon Jae - Lee Young Pyo, Choi Jin Cheul, Kim Young Chul, Kim Dong Jin - Kim Nam Il, Lee Ho (’69 Kim Sang Sik), Lee Eul Yong (’46 Seol Ki Hyeon), Park - Lee Chun Soo (’72 Ahn Jung Hwan), Jae Jin. Antrenor: Dick Advocaat

Arbitru: Benito Aechundia (Mexic)