Jurnalul.ro Sport Fotbal international Germania bate Bosnia după 0-1, Italia pierde cu Mexic!

Germania bate Bosnia după 0-1, Italia pierde cu Mexic!

04 Iun 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Reprezentativa Germaniei a învins cu scorul de 3-1, joi seara, selecţionata Bosniei Herţegovina, într-un meci de pregătire în vederea Cupei Mondiale.

Bosnia, care va fi adversarul României în Grupa D de calificareala Euro 2012, a deschis scorul în minutul 15, prin Dzeko, după o înercare de degajare a lui Lahm, dar nemţii au revenit după reuşitele lui Lahm (50) şi Schweinsteiger (73 şi 77, ambele din penalty).

Selecţionerul Germaniei, Joachim Löw, a folosit următorii jucători: Neuer - Lahm, Mertesacker, Friedrich (86 Tasci), Badstuber - Khedira, Schweinsteiger (86 Kroos) - Trochowski (46 Müller), Özil (80 Gomez), Podolski (70 Marin) - Klose (46 Cacau).

Hasagici - Jahici, Spahici, Nadarevici, Salihovici (78 Berberovici) - Rahimici, Pjanici, Mravac (45 Ibricic), Misimovici (80 Muslimovici) - Ibisevic (74 Zec), Dzeko. Selecţioner: Safet Susic.

Italia - Mexic 1-2!

Supriza zilei de joi a produs-o Mexicul, învingătoare cu 2-1 în faţa campioanei mondiale Italia. Pentru mexicani au înscris Vela (16) şi Medina (83), trupa lui Marcello Lippi reuşind doar un gol târziu, prin Bonucci, în minutul 88.

Italia: Buffon - Zambrotta (62 Maggio), Bonucci, Cannavaro, Criscito - Iaquinta, Pirlo (81 Palombo), Marchisio, De Rossi (77 Quagliarella) - Di Natale (46 Pepe), Gilardino (62 Pazzini). Antrenor: Marcello Lippi.

Mexic: Perez - Aguilar, Osorio, Rodriguez (72 Moreno), Salcido - Juarez (85 Guardado), Rafael Marquez (46 Barrera), Torrado - Dos Santos (51 Medina), Hernandez (72 Blanco), Vela (82 Castro). Antrenor: Javier Aguirre.

Spania - Coreea de Sud 1-0

Campioana Europei, Spania, cotată ca marea favorită la câştigarea titlului mondial, a învins cu mari emoţii, scor 1-0, o altă participantă la turneul final, Coreea de Sud. Unicul gol al meciului a fost marcat de Navas, în minutul 86.

Spania: Reina (46 Valdés) - Ramos, Albiol, Marchena, Capdevila - Navas, Fabregas (58 Xavi), Javi Martinez (80 David Silva), Iniesta (57 Xabi Alonso), Mata (58 Pedro) - Llorente (58 Villa). Selecţioner: Vicente del Bosque.

Coreea de Sud: Lee Woon-Jae (46 Jung Sung-Ryong) - Oh Beom-Seok (81 Shin Hyung-Min), Lee Jung-Soo, Cho Yong-Hyung, Lee Young-Pyo - Kim Sung-Yueng, Kim Jung-Woo, Kim Jae-Sung (46 Kim Nam-Il), Lee Chung-Yong - Park Chu-Young, Yeom Ki-Hun (65 Ahn Jung-Hwan). Selecţioner: Huh Jung-Moosgi.