Jurnalul.ro Sport Fotbal international Germania - Polonia 1-0 / Nemtii sunt in grafic

Germania - Polonia 1-0 / Nemtii sunt in grafic

de Dragos Stoica    |    15 Iun 2006   •   00:00

Baietii lui Jurgen Klinsmann sunt ca si calificati in optimi in urma victoriei cu 1-0 din partida cu Polonia, disputata aseara la Dortmund. Golul izbavitor, marcat de Neuville, a venit insa abia in minutele de prelungire.

Corespondenta din Dortmund
Baietii lui Jurgen Klinsmann sunt ca si calificati in optimi in urma victoriei cu 1-0 din partida cu Polonia, disputata aseara la Dortmund. Golul izbavitor, marcat de Neuville, a venit insa abia in minutele de prelungire. Prima ocazie imensa a Germaniei s-a consumat in minutul 21, cand Klose, aflat in fata portii goale, a reluat cu capul pe langa o centrare perfecta a lui Lahm. Nemtii au mai irosit o sansa de a intra in avantaj la vestiare, in ultimele secunde ale primei parti, cand sutul lui Podolski din 6 metri a ocolit poarta lui Boruc, spre disperarea suporterilor germani. Dupa pauza, jocul s-a desfasurat tot in nota de dominare a baietilor lui Jurgen Klinsmann, dar fara ca aceasta sa aiba vreun efect pe tabela. PE FINAL. Abia in minutul 75, eliminarea lui Sobolevski, survenita in urma cumulului de cartonase, a animat atacul Mannschaftului, goalkeeperul polonez reusind sa respinga in decurs de cateva secunde suturile lui Lahm si Neuville. A mai fost nevoie de doua bare consecutive, cu Klose si Ballack drept autori, pentru ca abia in minutele de prelungire mingea sa ajunga in poarta lesilor. Autor: Oliver Neuville. ACASA. De cealalta parte, Polonia este prima echipa care paraseste Mondialul din acest an. Potrivit presei, lesii au tratat cu superficialitate competitia inca de la inceput. Cotidianul Bild a scris ca in ajunul meciului cu nemtii, cantonamentul polonezilor arata ca o tabara de vara, jucatorii pescuind sau facand plaja. Acum vor avea si mai mult timp pentru astfel de activitati.