Jurnalul.ro Sport Fotbal international Grupa G - Elvetia si Franta sunt OK!

Grupa G - Elvetia si Franta sunt OK!

24 Iun 2006   •   00:00
Grupa G  -  Elvetia si Franta sunt OK!

Elvetia si Franta sunt ultimele doua echipe care obtin biletele pentru optimi. Fotbalistii din Tara Cantoanelor s-au calificat pe primul loc in urma victoriei cu 2-0 din partida contra Coreii de Sud si vor fi insotiti in turul urmator de Franta, castigatoare cu acelasi scor in meciul cu Togo. In prima parte a jocului, "cocosii" lui Raymond Domenech au incercat multe, dar n-au reusit mai nimic. Iar scorul de 0-0 inregistrat pe tabela la pauza nu avea darul sa-i linisteasca, avand in vedere ca ar fi trebuit sa castige la doua goluri diferenta pentru a nu depinde de rezultatul de la Hanovra. Apele s-au calmat insa in repriza secunda, Vieira si Henry marcand de doua ori in decurs de sase minute. In celalalt meci, Elvetia a trecut cu 2-0 de Coreea de Sud in urma reusitelor lui Senderos si Frei, ultima controversata din cauza unei pozitii suspecte de ofsaid. Dupa partidele de ieri s-au stabilit si ultimele doua intalniri din optimi: Elvetia - Ucraina si Spania - Franta.

TOGO - FRANTA 0-2
  • Au marcat: Vieira (’55), Henry (’61)
  • Stadion: Rhein Energie, Koln
  • Ambianta: 46.000

TOGO: Agassa - Nibombe, Tchangai, Abalo, Aziawonou - Mamam (’59 Olufade), Salifou, Senaya, Forson - Kader, Adebayor (’75 Dossevi). Antrenor: Otto Pfister

FRANTA: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Silvestre - Ribery (’77 Govou), Vieira (’81 Diarra), Makelele, Malouda (’74 Wiltord) - Trezeguet, Henry. Antrenor: Raymond Domenech

Arbitru: Jorge Larrionda (Uruguay)
  • Elvetia - Coreea De Sud 2-0

Elvetia a invins cu 2-0 Coreea de Sud si a totalizat 7 puncte, castigand grupa G. Senderos si Frei au marcat cele doua goluri ale fotbalistilor din Tara Cantoanelor, insa ultimul a punctat dintr-o pozitie suspecta de ofsaid. In optimi, elvetienii vor juca impotriva ocupantei locului doi in grupa H, Ucraina.

ELVETIA - COREEA DE SUD 2-0
  • Au marcat: Senderos (’23), Frei (’77)
  • Stadion: AWD Arena, Hanovra
  • Ambianta: 44.000

ELVETIA: Zuberbuhler - Degen, Muller, Senderos (’53 Djourou), Spycher - Barnetta, Vogel, Cabanas, Wicky (’88 Behrami) - Frei, Hakan Yakin (’71 Margairaz). Antrenor: Kobi Kuhn

COREEA DE SUD: Lee Woon-Jae - Choi Jin-Cheul, Kim Jin-Kyu, Kim Dong-Jin - Park Chu-Young (’66 Seol Ki-Hyeon), Kim Nam-Il, Lee Ho, Lee Young-Pyo (’63 Ahn Jung-Hwan) - Park Ji-Sung, Cho Jae-Jin, Lee Chun-Soo. Antrenor: Dick Advocaat

Arbitru: Horacio Elizondo (Argentina)