Jurnalul.ro Sport Fotbal international Hagi, "îngropat" de Zapata

Hagi, "îngropat" de Zapata

de Delia Gomoescu    |    13 Feb 2011   •   10:29

151709-149921-.jpgGalata lui Gică Hagi şi-a găsit "naşul" în Turcia. Nu este vorba des­pre nici una dintre marile rivale din Istanbul, ci despre Gaziantepspor. După 2-3 în Cupă în urmă cu zece zile, Cim Bom a pierdut din nou în faţa formaţiei din Anatolia, de această dată în campionat, 0-1, în etapa a 21-a. Hagi l-a folosit din primul şi pâ­nă în ultimul minut pe Bogdan Stancu, însă atacantul român nu a mai re­uşit evoluţia bună din etapa precedentă, atunci când a reuşit să înscrie şi un gol. Pe toată durata partidei au evoluat şi portarul Robinson Zapata, precum şi mijlocaşul Juan Culio. De altfel, goalkeeperul columbian se face vi­novat de înfrângerea echipei sale, el primind printre picioare unicul gol al meciului, înscris de Sosa în minutul 4. Şi în urmă cu două săptămâni, Hagi pierdea tot pe mâna portarului, atunci fiind "îngropat" de Ufuk, în Bursaspor – Galatasaray 2-0.

Antrenorul român nu s-a împăcat de­loc cu această ultimă înfrângere, considerând că formaţia sa a luat gol la prima greşeală făcută şi ar fi meri­tat un rezultat de egalitate. "Am în­ce­put cu ambiţie, dar nu am reuşit mare lu­­cru în atac. Gaziantep este o echipă foarte bună, iar noi am primit gol la pri­­ma greşeală făcută. Apoi am arătat do­rinţă, dar am avut probleme. Ve­neam după o evoluţie foarte bună în me­ciul cu Eskişehirspor, iar jucătorii au vrut să evolueze la fel şi în această par­­tidă. Consider că am fi meritat o re­miză. În repriza a doua am avut oca­zii, am avut şi o bară. Nu a fost ziua noastră bună", a spus Hagi la finalul jocului. Al zecelea eşec în actuala ediţie de campionat nu o ajută deloc pe Galata în încercarea sa de a recupera dife­renţa care o desparte de zona UEFA. Echipa pregătită de Hagi are 29 de puncte, cu zece mai puţin decât ocu­pan­ta ultimului loc de Europa Lea­gue, Kayserispor, care urma să joace aseară cu Fenerbahce.