Jurnalul.ro Sport Fotbal international Inter Milano a preluat șefia clasamentului în Serie A

Inter Milano a preluat șefia clasamentului în Serie A

13 Dec 2021   •   10:00

Internaționale Milano a profitat de semieșecul concitadinei AC Milan, din etapa a 17-a din Serie A, și a preluat fotoliul de lider al campionatului de fotbal italian, după ce s-a impus, duminică seara, cu 4-0 (1-0), pe teren propriu, în fața lui Cagliari.

Cu portarul român Andrei Radu rezervă neutilizată, trupa lui Inzzaghi a deschis scorul prin argentinianul Lautaro Martinez (1-0, min. 29), care a reușit o dublă până la final (4-0, min. 68), ratând hat trick-ul, după ce a irosit un penalty, la finalul primei reprize.

Chilianul Alexis Sanchez a marcat golul de 2-0, dintr-o pasă primită de la Barella (2-0, min. 50).

Calhanoglu, care l-a servit pe Martinez la primul gol, și-a pus numele pe lista marcatorilor, în minutul 69, servit de autorul golului 2, Sanchez.

La oaspeți, Răzvan Marin a fost integralist, fără să fi ieșit în evidență.

Cele 3 puncte le aduce interiștilor prima poziție în Serie A, depășind pe AC Milan cu un punct, după ce rossoneri au remizat sâmbătă, în deplasare la Udinese.