Jurnalul.ro Sport Fotbal international Inter, seară de vis

Inter, seară de vis

de Delia Gomoescu    |    16 Mar 2011   •   20:29
Sursa foto: /Reuters

156616-bucurie-inter-reuters.jpgInter Milano a reuşit o calificare fa­buloasă în sferturile Ligii Campio­ni­lor. Învinşi în tur pe teren propriu, 0-1, „ne­razzurii” au deschis scorul la München, în minutul 4, prin Eto’o. Bayern a revenit repede, astfel că la pa­­u­ză conducea cu 2-1. Campioana Eu­­ropei a avut însă puterea de a răs­tur­­na rezultatul. Mai întâi a egalat Snei­jder (’63), apoi, cu două minute îna­in­te de final, Pandev le-a dat nem­ţi­lor lovitura de graţie.
Zăpăcit de fericire, Leonardo a măr­­turisit că n-a priceput nimic din jo­­­cul de pe „Allianz Arena”: „Nu am în­­­­ţe­­les ce s-a întâmplat în această sea­­­­ră. Nu pot explica.

Este greu să în­­­­frunţi Bayern, monopolizează ba­lo­­nul, nu te lasă să joci. A fost un meci ex­­traordinar, iar golul lui Pandev va ră­­mâne în istorie”. Şi mai emoţionat a fost portarul Julio Cesar, cel care s-a făcut vinovat de prima reuşită a ger­­manilor: „Când am primit primul gol a fost foarte greu. Voiam să plec, să mă duc acasă. Când Pandev a marcat, m-am pus pe plâns, le-am mul­ţu­mit lui Dumnezeu şi coechipierilor”. Cristi Chivu a fost titular şi a evo­luat pâ­nă în minutul 87, când a fost în­lo­cuit cu japonezul Nagatomo. „A fost un meci frumos, am suferit puţin, dar ne-am făcut jocul. Acum putem săr­bă­tori, pentru că am obţinut ceea ce ne-am dorit”, a spus fundaşul român.
Alături de Inter merge în sferturi şi Manchester United. După 0-0 în Franţa, „diavolii” au câştigat cu 2-1 pe „Old Trafford” în faţa lui Marseille.

Liga Campionilor: Optimi