Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liga Campionilor. Guardiola își ia REVANȘA în fața Barcelonei

Liga Campionilor. Guardiola își ia REVANȘA în fața Barcelonei

02 Noi 2016   •   09:48

Atacantul român Claudiu Keşeru a marcat un gol pentru Ludogoreţ Razgrad, dar campioana Bulgariei a fost învinsă cu 3-2, la Sofia, de Arsenal Londra, marţi seara, în Grupa A a Ligii Campionilor la fotbal.

Ludogoreţ a condus cu 2-0 în minutul 15, prin golurile înscrise de Jonathan Cafu (12) şi Claudiu Keşeru (15), dar ''tunarii'' au egalat până la pauză, prin golurile reuşite de Granit Xhaka (20) şi Olivier Giroud (42), iar Mesut Ozil (88) a adus victoria pe final. În partida tur, Arsenal se impusese cu 6-0, după o ''triplă'' a lui Ozil.

Cosmin Moţi a jucat tot meciul la Ludogoreţ, iar Keşeru a fost înlocuit în minutul 80.

Keşeru, care nu este convocat la naţionala României pentru meciul cu Polonia, din 11 noiembrie, din preliminariile CM 2018, are opt goluri marcate în ultimele zece zile în toate competiţiile: ''duble'' reuşite cu Lokomotiv Gorna Oreahoviţa (4-0, pe 22 octombrie, în campionat), cu Montana (4-0 pe 25 octombrie, în cupă), triplă cu Dunav Ruse (5-3 pe 28 octombrie, în campionat), gol cu Arsenal (2-3, pe 1 noiembrie, în Champions League).

Manchester City şi-a luat revanşa în faţa echipei FC Barcelona, de care a trecut cu 3-1, după 0-4 în meciul tur. Echipa antrenată în prezent de Pep Guardiola a fost condusă de Barca după golul lui Leo Messi, dar ''cetăţenii'' au întors rezultatul prin ''dubla'' lui Ilkay Gundogan (39, 74) şi reuşita lui Kevin De Bruyne (51), din lovitură liberă.

Arsenal, PSG, Atletico Madrid şi Bayern Munchen şi-au asigurat prezenţa în optimile de finală.

Bayern a fost condusă cu 1-0 de PSV, la Eindhoven, dar ''dubla'' polonezului Lewandowski, adversar al României peste 10 zile, a adus victoria bavarezilor. Atletico a smuls in extremis victoria acasă cu Rostov, scor 2-1, graţie unui gol reuşit în prelungiri de Griezmann (90+3). Tot francezul deschisese scorul. Mijlocaşul român Andrei Prepeliţă a intrat în minutul 45 în locul lui Aleksandr Ierohin.

Benfica a învins-o la limită pe Dinamo Kiev, cu 1-0, dar oaspeţii au ratat un penalty prin brazilianul Junior Moraes (ex-Gloria Bistriţa).

Rezultate:
Grupa A
FC Basel - Paris Saint-Germain 1-2
Au marcat: Luca Zuffi 76, respectiv Blaise Matuidi 43, Thomas Meunier 90.
Cartonaş roşu: Serey Die (FC Basel, 84).

Ludogoreţ Razgrad - Arsenal 2-3, la Sofia
Au marcat: Jonathan Cafu 12, Claudiu Keşeru 15, respectiv Granit Xhaka 20, Olivier Giroud 42, Mesut Ozil 88.

Beşiktaş Istanbul - SSC Napoli 1-1
Au marcat: Ricardo Quaresma 79 - penalty, respectiv Marek Hamsik 82.

Benfica Lisabona - Dinamo Kiev 1-0
A marcat: Eduardo Salvio 45 - penalty.
Junior Moraes (Dinamo) a ratat un penalty în min. 69.

Borussia Moenchengladbach - Celtic Glasgow 1-1
Au marcat: Lars Stindl 32, respectiv Moussa Dembele 76 - penalty.
Cartonaş roşu: Julian Korb (Borussia, 75).

Manchester City - FC Barcelona 3-1
Au marcat: Ilkay Gundogan 39, 74, Kevin De Bruyne 51, respectiv Lionel Messi 21.

Atletico Madrid - FC Rostov 2-1
Au marcat: Antoine Griezmann 29, 90+3, respectiv Serdar Azmoun 30.

PSV Eindhoven - Bayern Munchen 1-2
Au marcat: Santiago Arias 14, respectiv Robert Lewandowski 34 - penalty, 74.

Legendă:
M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.