Jurnalul.ro Sport Fotbal international Liverpool, lider în Anglia, după meciul cu Manchester United. Toate rezultatele din etapa a 17-a

16 Dec 2018   •   20:30

Liverpool a revenit pe primul loc în campionatul de fotbal al Angliei, după ce duminică a învins-o acasă cu 3-1 pe Manchester United, în derby-ul etapei a 17-a.
Liverpool, echipa mult mai bună în acest meci, a punctat prin Sadio Mane (minutul 24) şi Xherdan Shaqiri (73, 80). Shaqiri fusese introdus în minutul 70. Golul oaspeţilor a fost marcat de Jesse Lingard în urma unei greşeli a portarului Alisson (33).
Formaţia antrenată de Jurgen Klopp încheie o săptămână remarcabilă, ce a adus şi calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor.
Antrenorul lui Manchester United, Paul Pogba, l-a lăsat pe banca de rezerve pe francezul Paul Pogba.
United este pe locul 6, la 11 puncte de locul 4, ultimul care duce în sezonul viitor în Liga Campionilor. În istoria Premier League, "diavolii roşii" nu au mai avut un parcurs atât de slab după primele 17 etape, informează BBC.
Tot duminică s-a încheiat seria de 22 de partide fără înfrângere în toate competiţiile pentru Arsenal, care a cedat cu 3-2 la Southampton.
Brighton & Hove Albion, echipa lui Florin Andone, a fost învinsă acasă de Chelsea cu 2-1. Andone a jucat din minutul 60, când l-a înlocuit pe Glenn Murray.

Rezultate:
duminică

Liverpool - Manchester United 3-1
Au marcat: Sadio Mane (24), Xherdan Shaqiri (73, 80), respectiv Jesse Lingard (33)

Brighton - Chelsea 1-2
Au marcat: Solly March (66), respectiv Pedro (17), Eden Hazard (33)

Southampton - Arsenal 3-2
Au marcat: Danny Ings (20, 44), Charlie Austin (85), respectiv Henrih Mhitarian (28, 53)

sâmbătă
Manchester City - Everton 3-2
Au marcat: Gabriel Jesus (22, 50), Raheem Sterling (69), respectiv Dominic Calvert-Lewin (65)

Watford - Cardiff City 3-2
Au marcat: Gerard Deulofeu (16), Jose Holebas (52), Quina (68), respectiv Junior Hoilett (80), Bobby Reid (82)

Wolverhampton Wanderers - Bournemouth 2-0
Au marcat: Raul Jimenez (12), Ivan Cavaleiro (90+4)

Fulham - West Ham United 0-2
Au marcat: Robert Snodgrass (17), Michail Antonio (29)

Lider este Liverpool, 45 de puncte, urmată de Manchester City, 44 de puncte, Tottenham, 39 p, Chelsea, 37 p, Arsenal, 34 p , Manchester United, 26 p, Wolverhampton, 25 p etc. Brighton este pe locul 13, cu 21 de puncte, la 9 puncte de zona retrogradării.