Jurnalul.ro Sport Fotbal international Naționala feminină de fotbal a României a fost învinsă în amicalul cu Slovacia

Naționala feminină de fotbal a României a fost învinsă în amicalul cu Slovacia

14 Iun 2021   •   23:30

Naționala feminină de fotbal a României a fost învinsă luni de reprezentativa Slovaciei într-un meci amical disputat la Senec și încheiat cu scorul de 3-1. Unicul gol al tricolorelor a fost marcat de Laura Rus, în debutul partidei.

Tricolorele au deschis scorul repede, în minutul 5, prin Laura Rus, fiind egalate în minutul 30 de Patrícia Hmírová, care a majorat apoi de la punctul cu var, cinci minute mai târziu.

Slovacia a închis tabela la finalul primei reprize, în minutul 41, prin golul marcat de Martina Šurnovská.

Slovacia: 1. Lucia El-Dahaibiova – 2. Laura Zemberyova, 6. Valentina Susolova, 9. Kristina Panakova, 10. Lucia Ondrusova, 11. Patricia Hmirova, 13. Kristina Kosikova, 16. Diana Bartovicova, 19. Jana Vojtekova, 20. Andrea Horvathova, 21. Martina Surnovska. Selecționer: Peter Kopun.

România: 1. Andreea Părăluță (60′ Camelia Ceasar) – 5. Melinda Nagy, 6. Maria Ficzay, 18. Cosmina Dușa (46′ Claudia Bistrian), 19. Adina Giurgiu – 4. Ioana Bortan, 16. Bianca Sandu (46′ Ana Vlădulescu), 20. Cristina Carp (80′ Ioana Bălăceanu), 17. Nicoleta Deca (80′ Mădălina Tatar), 11. Mara Bâtea (72′ Bianca Ienovan) – 9. Laura Rus (72′ Carmen Marccu). Selecționer: Cristian Dulca.

Rezerve: 12. Ceasar, 23. Boandă – 2. Ienovan, 3. Bratu, 7. Vlădulescu, 8. Bistrian, 10. Bălăceanu, 13. Marcu, 14. Herczeg, 15. Mirea, 21. Tătar. 22. Ambruș

Echipa României, care se pregătește de participarea în preliminariile WEURO 2022, a fost repartizată în GRUPA G, unde se reîntâlnesc cu selecționatele Elveției, Croației și Lituaniei, pe care le-au avut adversare și în preliminariile trecute.

Grupa G este completată de Italia și Moldova, două naționale pe care selecționata feminină le-a întâlnit în campania precedentă pentru Campionatul Mondial din 2018.

La această ediție a calificărilor pentru Cupa Mondială din 2023 vor participa, în premieră, 51 de echipe.

Acestea au fost împărțite în 9 grupe de calificare astfel: șase grupe a câte șase echipe și trei grupe a câte 5 echipe.

Faza grupelor este programată să înceapă în septembrie 2021 și să se încheie un an mai târziu, în septembrie 2022.