Jurnalul.ro Sport Fotbal international Pentru prima dată în istorie, Manchester City s-a calificat în finala Ligii Campionilor

05 Mai 2021   •   07:51

Manchester City a învins, marți seara, pe Paris Saint Germain, pe teren propriu, cu 2-0, în manșa a doua a semifinalei Ligii Campionilor. După ce au câștigat și în tur, cu 2-1, cetățenii s-au calificat în finala competiției, cu scorul general de 2-1.

Ambele goluri din manșa a doua au fost marcate de algerianul Mahrez, în minutele 11 și 63. În minutul 69, Di Maria a fost eliminat, după un fault.

PSG a jucat fără starul francez Mbappe, care a fost accidentat și nu a fost putut fi recuperat până înainte de meci.

A doua echipă calificată în finală va fi decisă astăzi, la Londra, unde Chelsea întâlnește Real Madrid, după ce în tur scorul a fost 1-1.