Jurnalul.ro Sport Fotbal international 30.000 de copii și Alex Mitriță ne mențin în cursa pentru EURO 2020

30.000 de copii și Alex Mitriță ne mențin în cursa pentru EURO 2020

15 Oct 2019   •   23:54
Sursa foto: pixabay.com

Încurajată din tribune de 30.000 de copii și cu un Alex Mitriță care a șarjat în câteva rânduri precum Leo Messi, naționala de fotbal a României a dat senzația până în prelungirile partidei că poate obține o victorie mare contra Norvegiei, în preliminariile EURO 2020, pe Arena Națională. Partida s-a încheiat însă la egalitate, 1-1, iar jucătorii noștri au scăpat printre degete ocazia de a se plasa pe poziția secundă în grupă.

„Tricolorii” au înscris în minutul 62, când omniprezentul Mitriță a marcat un eurogol, după o acțiune individuală. El a recuperat mingea la 40 de metri, a pătruns în centru și a șutat la colțul lung. Două minute mai târziu, Andone a trimis cu capul în bară, iar cu zece minute înaintea golului nostru, Pușcaș a ratat un penalty. În minutul 90+2, însă, Norvegia a egalat, Sørloth reluând cu capul din 6 metri în poarta lui Tătărușanu.

România se află acum pe locul 3, cu 14 puncte, cu unul mai puțin decât Suedia. Astfel, la meciul direct de pe 15 noiembrie, elevii lui Cosmin Contra au nevoie de victorie pentru a se califica la turneul final.