Jurnalul.ro Sport Fotbal international Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a remizat cu Aktobe în Conference League

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a remizat cu Aktobe în Conference League

de Redacția Jurnalul    |    10 Aug 2023   •   22:47
Sursa foto: Sepsi OSK

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a obținut un rezultat de egalitate, 1-1 (0-0), joi seara, pe teren propriu, cu Aktobe, în prima manșă a turului 3 din Conference League. Covăsnenii au fost conduși, dar au reușit să egaleze cu un gol norocos pe final.

Ștefănescu a avut cea mai mare șansă de a marca în prima repriză, când șutul său din lovitură liberă a fost scos in extremis de sub bară de portarul oaspeților.

Pe fondul unei ușoare dominări a elevilor lui Liviu Ciubotariu, Aktobe a deschis scorul în repriza secundă, după o lovitură de colț, Elder Santana profitând cu o lovitură de cap de la 2-3 metri de lipsa de marcaj a defensivei gazdă (0-1, min. 65).

Varga, intrat în minutul 80, a reușit să egaleze în minutul 89, șutul său din marginea careului fiind deviat de Luka Gadrani, intrat și el cu un minut mai devreme.

Returul se joacă joia viitoare pe Centralnyj Stadion, din Aktobe, Kazahstan.