Jurnalul.ro Sport Fotbal international Spania - Franta 1-3 / Revenirea batranilor

Spania - Franta 1-3 / Revenirea batranilor

de Mihai Igirosanu    |    28 Iun 2006   •   00:00
Spania  -  Franta 1-3 / Revenirea batranilor

Desconsiderata si critica-ta in urma evolutiilor ter-ne din prima parte a com-petitiei, campioana mon-diala din 1998 a izbucnit aseara.

• Brazilia - Ghana 3-0 / Ronaldo, in istorie
  • Ucraina - Surprinzatorii cazaci
  • Italia - Salvati de Totti si de Cantalejo
  • Marcel Raducanu - Ziua cea mai urata
  • Critici - Probleme cu iarba germana
  • Germania - Valoarea jucatorilor s-a triplat Desconsiderata si criticata in urma evolutiilor terne din prima parte a competitiei, campioana mondiala din 1998 a izbucnit aseara. "Batranii" Vieira si Zidane au marcat golurile care au trimis acasa Spania, intr-unul dintre meciurile clasice ale fotbalului mondial. In sferturile de finala, Brazilia si Franta vor reedita finala "mondialului" din 1998.

PRECAUTIE. Prima repriza s-a remarcat prin prudenta celor doua tabere, care si-au impartit perioadele de presiune. Spaniolii au deschis scorul in urma unui penalty transformat de David Villa (’27), pentru ca francezii sa egaleze in minutul 44, dupa o cursa de senzatie a lui Frank Ribery.

DECISIVI. Trupa contestatului Raymond Domenech a transat victoria in ultimele sapte minute. Vieira (’83) a strecurat balonul cu capul in poarta Spa-niei, dupa o lovitura libera, iar Zinedine Zidane a aplicat lovitura de gratie, finalizand superb un contraatac magistral orchestrat. In ciuda unei generatii de mare valoare, spaniolii n-au reusit nici de aceasta data sa patrunda cu adevarat in elita unui turneu final.

SPANIA - FRANTA 1-3
  • Au marcat: David Villa (’28 - pen)/ Ribery (’41), Vieira (’84), Zidane (’90)
  • Stadion: AWD Arena, Hanovra
  • Ambianta: 43.000 de spectatori
  • SPANIA: Casillas - Sergio Ramos, Puyol, Ibanez, Pernia - Fabregas, Xabi Alonso, Xavi Hernandez (’74 Senna) - Raul (’54 Luis Garcia), Torres, David Villa (’54 Joaquin). Antrenor: Luis Aragones
  • FRANTA: Barthez - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Ribery, Vieira, Makelele, Zidane - Malouda (’74 Govou), Henry (’88 Wiltord). Antrenor: Raymond Domenech
  • Arbitru: Roberto Rosetti (Italia)