Jurnalul.ro Sport Fotbal international Spania si Ucraina, in optimi

Spania si Ucraina, in optimi

de Dragos Stoica    |    24 Iun 2006   •   00:00

Calificati in optimi dupa primele doua partide, ibericii si-au permis sa schimbe garnitura obisnuita, efectuand un meci de intretinere inaintea fazelor superioare.

Rodaj spaniol reusit

Cu biletele pentru optimi deja acontate in urma victoriilor cu Ucraina si Tunisia, Spania n-a avut alt scop in meciul de ieri, de la Kaiserslautern, contra Arabiei Saudite, decat sa-si odihneasca o parte dintre titulari.

MENAJATI. Pe banca de rezerve a ibericilor s-au regasit nu mai putin de opt dintre oamenii care au dus greul in primele doua partide, Luis Aragones menajandu-i din primul minut pe Casillas, Pernia, Puyol, Xavi, Fernando Torres, Ramos, Pablo si Xavi Alonso. In pofida acestui lucru, spaniolii au dominat autoritar. Unicul gol a fost marcat in minutul 36, in urma unei faze fixe, cand Reyes a centrat ca la manual de pe partea stanga, iar Joaquin a reluat imparabil cu capul, din sase metri.

ATMOSFERA. Renovata total pana la inceputul acestui an, arena "Fritz-Walter" din Kaiserslautern a fost plina, mai mult de jumatate din cei 46.000 de spectatori fiind spanioli, care, condusi de celebrul Manolo, au creat o atmosfera de vis. In ceea ce-i priveste de sauditi, daca nu s-au remarcat prin numarul suporterilor, au socat in schimb prin faptul ca mai multi ziaristi arabi s-au ridicat de la masa presei cu cateva clipe inainte de start, incepand sa se roage pentru succesul selectionatei antrenate de Paqueta. In celalalt meci al grupei, Ucraina a depasit Tunisia cu 1-0, prin golul marcat, din penalty, de Sevcenko, in minutul 70.

ARABIA SAUDITA - SPANIA 0-1
  • A marcat: Juanito (’36)
  • Stadion: Fritz-Walter, Kaiserslautern
  • Ambianta: 46.000 de spectatori

ARABIA SAUDITA: Zaid - Al Dosari, Tukar, Al Montashari, Sulimani (’81 Massad) - Noor, Khariri, Aziz (’13 Al Temyat), Khathran - Al Jaber (’68 Al Hawasawi), Al Harthi. Antrenor: Marcos Paqueta

SPANIA: Canizares - Salgado, Juanito, Marchena, A. Lopez - Fabregas (’66 Xavi), Albelda, Iniesta - Joaquin, Raul (’46 D.Villa), Reyes (’70 Torres). Antrenor: Luis Aragones

Arbitru: Coffi Codjia (Benin)
  • UCRAINA - TUNISIA 1-0