Jurnalul.ro Sport Fotbal international Suporterii României au visat frumos 80 de minute. Germania – România 2-1. Gol superb marcat de Hagi

09 Oct 2021   •   08:49

Echipa națională de fotbal a României a fost învinsă cu 2-1, de reprezentativa Germaniei, la Hamburg, într-un meci contând pentru etapa a 7-a a preliminariilor de calificare pentru Campionatul Mondial din Qatar 2022. România a condus până în minutul 52, cu golul superb al lui Ianis Hagi.

Tricolorii au fost la 10 minute de a furniza surpriza serii în Grupa J, după ce Ianis Hagi a deschis scorul în minutul 9, după o acțiune personală de mare efect, la capătul căreia l-a învins pe Neuer cu un șut la colțul lung, după ce a depășit în dribling întreaga apărare a panzerelor germane.

Nemții au dominat categoric partida, având o posesie covârșitoare de peste 70%, cu 19 ocazii de poartă contabilizate, dar din care nu au reușit să valorifice niciuna din cele create în prima repriză.

După revenirea de la vestiare, Germania a egalat în minutul 52, cu un șut bine plasat din afara careului de Gnabry.

Românii și-au creat și ei ocazii la poarta lui Neuer, fără însă să reușească să surprindă cu adevărat. Pușcaș a ratat probabil cea mai mare ocazie de a reveni pe tabelă, când nu a reușit să reia din fața porții o minge primită de la Mihăilă, care fusese lansat pe flancul stâng, cu o pasă foarte bună a lui Stanciu.

Germania a marcat golul victoriei, după un corner executat în minutul 80 de Leon Goretzka, la capătul căruia, Thomas Muller, rămas nemarcat în careul de 6 metri a înscris nestingherit.

În celelalte meciuri din Grupa J, Islanda și Armenia au încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-1), în timp ce Macedonia de Nord s-a impus în deplasare la Liechtenstein cu 4-0.

Clasamentul grupei este condus de Germania cu 18 puncte din 7 partide, urmată de Macedonia de Nord și de Armenia, ambele cu 12 puncte. România e pe locul 4, cu 10 puncte.

Germania: 22. Ter Stegen – 18. Hofmann (16. Klostermann, 85), 15. Sule, 2. Rudiger, 5. Kehrer – 8. Goretzka, 6. Kimmich – 10. Gnabry, 11. Reus (7. Havertz, 67), 19. Sane (20. Adeyemi, 89) – 9. Werner (13. Muller, 67). Selecționer: Hansi Flick
Rezerve: 12. Leno – 3. Schlotterbeck, 4. Ginter, 14. Musiala, 17. Neuhaus, 21. Raum, 23. Wirtz

România: 1. Niță – 2. Rațiu, 17. Rus, 6. Chiricheș-cpt., 15. Burcă (4. Manea, 50), 3. Toșca – 14. Hagi (10. Maxim, 60), 23. Stanciu (5. Albu, 82), 18. Marin, 22. Mihăilă (7. Ivan, 60)- 9. Pușcaș (20. Mitriță, 82). Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve: 12. Vlad, 16. Aioani – 8. Cicâldău, 11. Bancu, 13. Keșeru, 19. Cordea, 21. Moruțan

(sursa: Mediafax)