Jurnalul.ro Sport Fotbal international SURPRIZA în Campionatul Angliei! Liderul Manchester City a fost învins pe pe teren propriu

19 Sep 2015   •   23:55
Sursa foto: NiseriN/Getty Images/iStockphoto

Echipa West Ham United a pus capăt startului perfect de sezon reuşit de Manchester City, liderul campionatului de fotbal al Angliei, pe terenul căruia s-a impus sâmbătă, cu 2-1, într-o partidă contând pentru etapa a 6-a din Premier League.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Victor Moses (min.6) şi Diafra Sakho (min.31), City reducând din handicap în prelungirile primei reprize, prin Kevin De Bruyne (min.45+2).

Graţie acestui succes, West Ham a urcat pe locul secund în clasament, apropiindu-se la trei puncte de Manchester City.

Într-un alt meci disputat sâmbătă, formaţia Sunderland, cu portarul român Costel Pantilimon între buturi, a fost învinsă în deplasare, cu 2-0, de nou promovata Bournemouth. Au marcat: Calum Wilson (min.4) şi Matt Richie (min.9).

Rezultate:
Manchester City - West Ham United 1-2
Au marcat: Kevin De Bruyne 45+2, respectiv Victor Moses 6, Diafra Sakho 31.

Swansea City - Everton 0-0
Cartonaş roşu: Kevin Mirallas (Everton) 90+4

Stoke City - Leicester City 2-2
Au marcat: Bojan 13, Jonathan Walters 20, respectiv Riyad Mahrez 51 - penalty, Jamie Vardy 69.

Bournemouth - Sunderland 2-0
Au marcat: Callum Wilson 4, Matt Ritchie 9.
Cartonaş roşu: Younes Kaboul (Sunderland) 75.

Newcastle United - Watford 1-2
Au marcat: Daryl Janmaat 62, respectiv Odion Ighalo 10, 28.

Aston Villa - West Bromwich Albion 0-1
A marcat: Saido Berahino 40.

Chelsea Londra - Arsenal Londra 2-0
Au marcat: Kurt Zouma 53, Eden Hazard 90+1.
Cartonaşe roşii: Gabriel Paulista (Arsenal) 45+1, Santi Cazorla (Arsenal) 79.

Duminică sunt programate partidele Tottenham Hotspur - Crystal Palace, FC Liverpool - Norwich City şi Southampton - Manchester United.

Clasament: 1.Manchester City - 15 pct, 2.West Ham United - 12 pct, 3.Leicester City - 12 pct, 4.Manchester United - 10 pct (5 jocuri), 5.Arsenal Londra - 10 pct etc.