Jurnalul.ro Sport Fotbal international Tricolorele U17 au câștigat duelul cu Letonia în calificările pentru EURO 2022

Tricolorele U17 au câștigat duelul cu Letonia în calificările pentru EURO 2022

04 Oct 2021   •   11:00

Reprezentativa feminină Under 17 a României s-a impus cu 3-1 în partida cu Letonia, din runda a doua de calificări pentru Campionatul European 2022.

Elevele Irinei Giurgiu au fost conduse la pauză, letonele marcând în prima repriză prin Ščuka. România a rezolvat meciul în primele 20 de miute al reprizei secunde. Filip a egalat în minutul 51, după care Roșu a marcat golul de 3-1. Filip a făcut dubla, în minutul 65, închizând tabela la 3-1.

Tricolorele ocupă în acest moment primul loc în grupa 5 de promovare în Liga A. Pentru stabilirea clasamentului final, junioarele trebuie să aștepte rezultatul partidei Turcia – Letonia, programat miercuri, 6 octombrie.

România U17 – Letonia U17 – 3-1 (0-1)
Au marcat: Filip (51, 65), Roșu (61 pen.) / Ščuka 18)

România U17: 1. Moșanu – 10. Cășeriu (Cpt.) (5. Stancu, 28), 15. Bolboacă, 4. Dincă-Vuia, 20. Șova (7. Lazăr, 89) – 18. Cristea, 6. Baciu (8. Banciu, 46), 14. Roșu – 19. Filip, 9. Zanfir (13. Molnar, 46), 11. Chongo (16. Mardari, 46)
Selecționer: Irina Giurgiu
Rezerve: 12. Voinescu, 2. Varo, 3. Neagu, 5. Stancu, 7. Lazăr, 8. Banciu, 13. Molnar, 16. Mardari