Jurnalul.ro Sport Fotbal international Un punct insuficient

Un punct insuficient

de Dragos Stoica    |    22 Oct 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

După ce a scos joi seară doar un egal în Olanda, pe terenul lui Utrecht, Steaua rămâne în calculele grupei K pentru calificarea în fazele superioare, dar elevii lui Lăcătuş sunt obligaţi să-i învingă pe aceiaşi adversari peste două săptămâni, la Bucureşti. Cum obiectivul declarat era victoria pe "Galgenwaard", Steaua s-a ţinut bine în prima repriză, când a contracarat jocul gazdelor printr-un pressing avansat.

Problemele au apărut însă după pauză. Mai întâi, Ricardo a bâlbâit o minge în faţa propriului careu, permiţându-i lui Duplan să înscrie plasat, pentru ca apoi Tătăruşanu să facă adevărate minuni între buturi pentru ca scorul să nu se majoreze. Iar când n-a intervenit providenţial portarul, a făcut-o arbitrul francez Said Enjimi, care i-a anulat lui Utrecht un gol perfect valabil, pe motiv de ofsaid.

Steaua a egalat cu un sfert de oră înainte de final, beneficiind de un spectaculos autogol al lui Schut, dar tot Tătăruşanu are meritul principal al punctului cucerit, salvând de pe linia porţii în ultima secundă a prelungirilor. "Am avut o repriză secundă modestă, în care am făcut foarte multe greşeli. I-am lăsat pe adversari să aibă ocazii, iar noi nu am contat în atac. Am egalat cu şansă. Ne vom gândi la primăvara europeană doar dacă vom învinge Utrecht în retur", a declarat Marius Lăcătuş.

Echipele:

UTRECHT:
Vorm - Cornelisse, Schut, Wuytens, Neşu - Silberbauer, Nijholt (81 Vorstermans)- Duplan, Mulenga, Mertens - Van Wolfswinkel.
Antrenor: Ton du Chatinier.
Rezerve: Sinouh, Keller, Sarota, Danso, Vorstermars, Demouge, Van der Maarel
Absenţi: -

STEAUA:
Tătăruşanu - Bonfim, Gardoş, Geraldo, Latovlevici - Anghelov (66 Răduţ), Ricardo - Nicoliţă, Tănase, Stancu -  Surdu (77 Szekely).
Antrenor: Marius Lăcătuş.
Rezerve: Lungu, Abrudan, Martinovici, Răduţ, Bicfalvi, Szekely, C. Matei.
Absenţi: Kapetanos (suspendat), Galamaz, Onofraş, Marinescu, Brandan, Bilaşco (fără drept de joc), Emeghara, Apostol (accidentaţi)

Meciuri jucate:
Napoli-Utrecht 0-0, Liverpool-Steaua 4-1, Steaua-Napoli 3-3, Utrecht-Liverpool 0-0
Etapa viitoare (4 noiembrie): Steaua-Utrecht, Liverpool-Napoli

LIVETEXT

min. 90+2 - Mulenga şutează din apropiere, însă Tătăruşanu respinge miraculos, iar meciul se încheie nedecis, 1-1!

min. 90+2 -     Latovlevici este avertizat pentru prosteste

min. 88 - olandezii execută o lovitură liberă de pe partea stângă, însă Gardoş respinge în corner

min. 81 - <<>> prima schimbare la Utrecht: iese Nijholt, intră Vorstermans

min. 78 -     Geraldo a primit un cartonaş galben

min. 77 - <<>> a doua schimbare la Steaua: iese Surdu, intră Szekely

min. 75 - GOOOL STEAUA 1-1!!! - roş-albaştrii reuşesc să egaleze prin autogolul lui Schut care, presat de Gardoş, deviază cu capul în plasă un balon centrat din lovitură liberă executată din lateral-dreapta!

min. 73 - Mertens încearcă să-l surprindă pe Tătăruşanu cu un şut cu boltă de la mare distanţă, însă portarul stelist respinge în ultimul moment de sub transversală!

min. 66 - <<>> prima schimbare la Steaua: iese Anghelov, intră Răduţ

min. 60 - GOOOL UTRECHT 1-0!!! - imensă greşeală a lui Ricardo de care profită Duplan, care înscrie cu un şut plasat la colţul lung, izbutind astfel primul gol pentru Utrecht în actuala ediţie a Europa League

min. 57 - Anghelov îl încearcă pe Vorm cu un şut de la 20 de metri, dar portarul olandez reţine

min. 51 - Van Wolfswinkel reuşeşte să trimită balonul în poartă, însă golul este anulat în mod eronat de arbitru pentru un ofsaid inexistent! Steaua a avut noroc la această fază!

min. 48 - Mulenga scapă pe poarta stelistă, dar Gardoş îl incomodează şi mingea ajunge la Tătăruşanu

min. 46 - a început repriza secundă

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

min. 45 - este pauză la Utrecht; cele două echipe intră la cabine la egalitate, 0-0

min. 42 - Gardoş greşeşte o pasă pentru Ricardo, însă Van Wolfswinkel nu prinde cadrul porţii

min. 35 -     Wuytens vede şi el cartonaşul galben pentru proteste

min. 32 - Duplan şutează cu piciorul stâng de la 16 metri, dar mingea se duce pe lângă poartă

min. 29 -     Mertens primeşte cartonaşul galben pentru un henţ intenţionat

min. 27 - Van Wolfswinkel îl depăşeşte cu uşurinţă de Geraldo, însă nu-l poate învinge pe Tătăruşanu din apropiere

min. 26 - gazdele trimit balonul în transversală prin Cornelisse, după un contraatac purtat în mare viteză!

min. 24 - gazdele reclamă un penalty la căderea lui Duplan în careul stelist după un duel cu Geraldo, însă arbitrul face semn ca jocul să continue!

min. 19 - Latovlevici şutează puternic spre poartă, mingea este deviată de un fundaş olandez, însă portarul Vorm respinge cu un reflex excelent din faţa lui Surdu!

min. 17 - Neşu centrează foarte bine din banda stângă, însă mingea este trimisă prea înalt pentru atacanţii lui Utrecht şi steliştii resping

min. 13 - Utrecht ratează o mare ocazie prin Mulenga, care, după un balon bâlbâit de stelişti în careul mic, şutează din 7 metri mult peste poarta lui Tătăruşanu!

min. 6 - Stancu pătrunde pe partea stângă, însă mingea centrată de stelist este respinsă de Neşu

min. 5 - gazdele trimit periculos un balon în careul stelist, însă Tătăruşanu este atent şi reţine

min. 2 - centrare periculoasă a lui Bonfim în 6 metri, resping olandezii în corner