Germania nu a mai aratat in meciul de debut la EURO 2004 slabiciunea echipei care pierdea in pregatiri cu 5-1 la Bucuresti, in fata Romaniei, si cu 2-0, pe teren propriu, cu Ungaria.
IONUT PADURARU
Elevii lui Rudi Voeller au controlat in marea parte a timpului partida cu Olanda, fiind egalati doar datorita executiei de exceptie a lui Ruud van Nistelrooy.
REVENIRE. Elevii lui Dick Advocaat puteau restabili egalitatea la finalul primei reprize, atunci cand sutul lui Van der Vaart a ocolit de putin poarta lui Kahn. Olandezii au trimis primul sut pe spatiul portii abia in minutul 56, prin rezerva Sneijder. Dick Advocaat a fortat ofensiva, inlocuind un fundas, Heitinga, cu atacantul Van Hooijdonk. Tactica olandezilor a dat roade cu 9 minute inaintea de final, cand Van Nistelrooy a reluat spectaculos o centrare a lui Van der Meyde.
DEZNODAMANT. Pe final, ambele echipe puteau da lovitura decisiva, dar Van der Vaart pentru olandezi si Schweinsteiger pentru germani au trecut pe langa gol, partida terminandu-se cu un rezultat de egalitate ce poate fi considerat echitabil.