Jurnalul.ro Sport Hagi, Popescu si Petrescu, la Barca

Hagi, Popescu si Petrescu, la Barca

31 Mai 2004   •   00:00

55.000 de spectatori au venit sambata seara in tribunele de pe "Nou Camp" din Barcelona pentru a participa la meciul de retragere al bulgarului Hristo Stoicikov.

Acesta a evoluat in selectionata "Dream Team FC Barcelona", alaturi de fostii sai colegi Sergi, Goicoetxea, Salinas, Nadal, Pizzi, Beguiristain, Rivaldo, Amor. In formatia catalana au evoluat si romanii Gica Popescu si Hagi, primul din minutul 20, iar al doilea, de la pauza. Adversari le-au fost o selectionata mondiala, in care Dan Petrescu a jucat prima repriza, alaturi de Balakov, Lecikov, Kostadinov, Mihailov, Penev, Zamorano, Bennarivo, Tommasi, Lombardo, Suker, Djalminha sau Mancini. Antrenori au fost Johan Cruyff, Carlos Rexach, Bobby Robson si Dimitar Penev. Partida s-a incheiat cu scorul de 2-1 in favoarea Barcelonei, sarbatoritul Hristo reusind o "dubla", in timp ce pentru "mondiali" a marcat croatul Suker. Dupa meci, Hagi a negociat cu brazilienii Rivaldo si Djalminha trecerea acestora la Galatasaray. Potrivit cotidianului turc "Fanatik", sunt sanse mari ca macar unul dintre acestia sa imbrace tricoul "Cim Bom" din sezonul viitor. (Paul Andone)