Jurnalul.ro Sport HANDBAL – CE FEMININ / De neoprit

HANDBAL – CE FEMININ / De neoprit

06 Dec 2008   •   00:00

România a obţinut aseară a doua victorie consecutivă în grupa A a Campionatului European din Macedonia, 30-25 cu Franţa, asigurându-şi calificarea în fazele superioare ale turneului.

Elevele lui Radu Voina s-au regăsit mai greu în debutul partidei, astfel că la jumătatea primei reprize erau conduse cu 8-5. Treptat, Valentina Elisei, Cristina Neagu şi Adina Meiroşu (foto) şi-au intrat în mână, la pauză România aflându-se în avantaj de patru goluri, 17-13. Tricolorele şi-au dat drumul la joc, ducând scorul la 26-18, moment în care Voina, sigur de victorie, a început să ruleze tot lotul. Franţa a profitat, apropiindu-se la 28-25, însă soarta meciului fusese decisă. Golurile echipei noastre au fost marcate de Elisei (8), Neagu (7), Meiroşu (4) Maier (3), Manea (2), Amariei (2), Bârsan (1), Balint (1), Lecuşanu (1) şi Şoit (1). România a obţinut astfel calificarea în grupa principală I, indiferent de rezultatul meciului de mâine, contra Danemarcei.