Jurnalul.ro Sport Handbal – Liga Campionilor/ Eşec neaşteptat

Handbal – Liga Campionilor/ Eşec neaşteptat

08 Noi 2008   •   00:00

Echipa feminină Oltchim Râmnicu Vâlcea a pierdut ieri după-amiază, în deplasare, scor 34-33, meciul cu Lada Togliatti (Rusia), suferind prima înfrângere în grupa C a Ligii Campionilor.

Surprinse de combinaţiile rapide ale gazdelor, campioanele României au avut un început de partidă modest, văzându-se conduse cu 3-0 şi 7-3, însă au reuşit să echilibreze jocul şi au egalat la 8 la jumătatea primei reprize.

Cu cinci minute înainte de pauză Oltchim conducea cu 13-11 şi totul părea că reintră în normal.

Au urmat însă zece minute de cădere totală, rusoaicele reuşind să se desprindă încă o dată la 22-17. Impulsionate de Lecuşanu şi Luca, vâlcencele au recuperat handicapul şi chiar au trecut în avantaj, 28-25 în minutul 51, diferenţă care s-a dovedit până la urmă insuficientă. Finalul a aparţinut Ladei, care a câştigat la limită, chiar dacă Oltchim a avut în ultimul minut două şanse de a înscrie punctul egalării. Golurile echipei noastre au fost marcate de Lecuşanu (10), Luca (7), Maier (4), Szucs (4), Manea (4), Ardean (3) şi Avădănii (1). Celălalt meci al grupei, Larvik (Norvegia) – Podravka Koprivnica (Croaţia) se va disputa duminică.