Jurnalul.ro Sport Handbal masculin/ Suedia face instrucţie cu România la Reşiţa

Handbal masculin/ Suedia face instrucţie cu România la Reşiţa

de Ovidiu Ciutescu    |    30 Noi 2008   •   00:00

Naţionala masculină de handbal a României a fost învinsă de Suedia cu scorul de 36-29 (19-15), duminică, la Reşiţa, într-un meci din preliminariile Campionatului European din 2010. În clasamentul primei grupe preliminare, pe primul loc se află Suedia, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de România, 4 p (4 j), Muntenegru, 4 p (3 j), Polonia, 2 p (3 j), Turcia, 0 p (3 j).

După un început bun, în care a condus cu 1-0, 3-1 şi 4-3, tricolorii au primit cinci goluri consecutive (4-8, min. 10) în mai puţin de patru minute. Diferenţa de pe tabelă a ajuns şi la cinci goluri în favoarea oaspeţilor (5-10, min. 12; 7-12, min. 16), dar echipa noastră a avut o revenire puternică şi a fost de două ori aproape de egalare, 13-14 (22) şi atac ratat, 14-15 (25) şi aruncare de la 7 metri ratată de Ghionea. În ultimele minute ale primei reprize, suedezii s-au distanţat din nou, intrând la cabine cu un avantaj de patru goluri, 15-19. În partea secundă, Suedia a ajuns din nou la cinci goluri avantaj (18-23), dar după ce echipa lui Aihan Omer a ratat două lovituri de la 7 metri. Pe final, jucătorii români au căzut, iar Suedia a ajuns şi la diferenţă de zece goluri, 25-35 (55), după o serie de şapte goluri la rând ale scandinavilor. Următorul meci al naţionalei masculine în preliminariile CE 2010 va avea loc anul viitor, în luna iunie, cu Suedia, în deplasare.

Casetă tehnică:
România: Mihai Popescu, Rudi Stănescu - portari; George Buricea, Alin Şania, Marius Stavrositu, Rareş Jurcă (2 goluri), Eremia Pârâianu (1), Gheorghe Irimescu (6), Valentin Ghionea (10), Mihai Timofte (1), Sandu Iacob, Adrian Petrea (3), Laurenţiu Toma (3), Marian Cozma (3). Antrenor: Aihan Omer.

Suedia: Per Sandström, Fredrik Ohlander - portari, Kim Andersson (6 goluri), Mattias Gustafsson (2), Dalibor Doder (10), Nicklas Grundsten, Tobias Karlsson (3), Lukas Karlsson (3), Jonas Källman (2), Jan Lennartsson (8), Jonas Larholm, Jonathan Stenbäcken (1), Henrik Lundström (1). Antrenori: Staffan Olsson şi Ola Lindgren.