Jurnalul.ro Sport Handbal - Resita si Constanta, calificate

Handbal - Resita si Constanta, calificate

11 Dec 2006   •   00:00

UCM Resita a reusit sambata calificarea in sferturile de finala din Challenge Cup. Trupa lui Aiham Omer a avut mari emotii in returul din Croatia, cu Elektromodul Osijek, dupa ce in prima mansa se impusese la o diferenta de sapte goluri, scor 28-21. Croatii s-au impus cu 33-26, insa handbalistii romani merg mai departe gratie golurilor mai multe inscrise in deplasare. "Eram linistit in ultimele minute, insa am ratat, iar finalul a fost de infarct. Este bine ca ne-am calificat pana la urma", a declarat tehnicianul resitenilor la sfarsitul meciului.

CUPA CUPELOR. La capatul unui meci dramatic, HCM Constanta s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Cupelor, dupa ce a pierdut aseara partida retur a optimilor in fata lui Dinamo Bucuresti cu scorul de 27-17, profitand de avantajul din tur, 31-20. Dupa pauza, dinamovistul Ghionea a vazut cartonasul rosu direct la un fault asupra unui adversar, chiar in primul minut de joc al reprizei secunde. HCM Constanta s-a calificat pana la urma in sferturile de finala ale Cupei Cupelor cu scorul general de 48-47. Principalii marcatori ai meciului au fost Purcarea - 5 goluri, Popov, Dimache, Musteata si Djukici, cate 3, pentru Dinamo, si Toma - 7 goluri si Dragicevici 3, pentru HCM.