Jurnalul.ro Sport Handbal - Victorie de palmares

Handbal - Victorie de palmares

de Vlad Ionescu    |    18 Iun 2007   •   00:00

Naţionala masculină a Romăniei a invins cu scorul de 34-33 echipa Suediei, in manşa a doua a barajului de calificare la Campionatul European de anul viitor. La turneul final vor merge insă scandinavii, care au căştigat in tur cu 36-25.

Băieţii au ratat calificarea la Europene

Cei 1.200 de spectatori prezenţi in Sala Sporturilor din Constanţa au sperat aproape o repriză intr-un miracol. Cu un joc mult schimbat in bine faţă de meciul-tur, tricolorii conduceau in minutul 24 cu 18-9, insă efortul depus pănă atunci şi-a spus in cele din urmă cuvăntul, pănă la pauză scandinavii reuşind să puncteze de şapte ori la rănd. In repriza secundă, elevii lui Lucian Răşniţă au mai avut o tresărire de orgoliu, desprinzăndu-se la 27-22 (min. 43), dar suedezii au găsit de fiecare dată puterea de a păstra scorul in nişte limite care să nu le pericliteze calificarea. Pentru Romănia au marcat Iacob (5 goluri), Şania (5), Toma (4), Jurcă (4), Mazilu (4), Timofte (3), Cozma (3), Nicolae (3), Ghionea (2) şi Savenco (1). "Sunt un pic trist, dar trebuie să recunosc că adversarii au fost mai buni. Astăzi am arătat că se poate şi sper ca odată şi odată să ne calificăm şi noi la un turneu final", a declarat pivotul Marian Cozma. Partida s-a desfăşurat in condiţii improprii, din cauza nefuncţionării instalaţiei de climatizare, fiind des intreruptă pentru ştergerea suprafeţei de joc.

SCHIMBARE. Antrenorul Lucian Răşniţă şi-a incheiat cu o victorie de palmares mandatul de trei ani la echipa naţională, interval in care nu a reuşit să obţină nici o calificare. Deşi zilele trecute preşedintele FRH, Cristian Gaţu, anunţase că Răşniţă şi-a depus demisia, ieri tehnicianul s-a arătat deranjat de informaţiile apărute in presă privind posibilitatea de a părăsi naţionala, mulţumindu-se să declare succint: "Veţi vedea in zilele următoare ce se va intămpla". Cele mai mari şanse de a-l inlocui pe Răşniţă le are Vasile Stăngă, in timp ce pentru funcţia de director tehnic favorit este Cornel Oţelea.