Jurnalul.ro Sport Info

Info

16 Aug 2008   •   00:00

MEDIA. Prima ligă din Germania a debutat ieri, cu Bayern – Hamburg, drepturile exclusive de transmitere a meciurilor fiind păstrate de postul SportKlub. Azi, de la ora 16:30, va fi transmis jocul Shalke 04 – Hannover, urmat, la 18:30, de Bayer Leverkusen – Borussia Dortmund. Seara se încheie cu partida Arminia Bielefeld – Werder Bremen, de la ora 22:00.

CFR CLUJ. În vederea partidei de mîine cu Universitatea Craiova, programată la ora 21:45, antrenorul Ioan Andone a lucrat la moralul jucătorilor după eşecul din Giuleşti. "Trebuie să jucăm mai bine ca în faţa Rapidului, iar băieţii au înţeles asta", a declarat tehnicianul. Cum doi fotbalişti de bază, Dani şi Dubarbier, sînt suspendaţi, Andone susţine că are soluţii: "Lotul este numeros, iar acest meci va însemna şi şansa altor jucători, mai puţin folosiţi, să arate ce pot". "Craiova poate să facă multe la Cluj. Sperăm să facem o figură frumoasă. Şi noi, şi ei avem mici probleme de efectiv, însă pînă duminică este timp să punem la punct aceste probleme. În România nu contează că joci cu Steaua ori cu CFR sau cu Buzău, cu Otopeni, toate meciurile sînt grele", a spus Nicolo Napoli, antrenorul oltenilor.

FC TIMIŞOARA. Exilat la echipa secundă deoarece nu a semnat prelungirea contractului, scadent vara viitoare, portarul Marius Popa a fost reprimit în lotul condus de Duşan Uhrin jr. Totul a plecat de la nemulţumirea patronului Marian Iancu vizavi de prestaţia lui Taborda etapa trecută, la Mediaş, scor 1-5. O dată cu finalul sezonului trecut, Popa s-a pregătit atît cu echipa secundă, cît şi singur, împreună cu antrenorul de portari.

RAPID. Mijlocaşul grupării giuleştene, Ovidiu Herea, şi-a prelungit ieri contractul pînă în anul 2012. "Herea este unul dintre jucătorii pe care antrenorul Peseiro se bazează în acest sezon şi, în consecinţă, i-am propus prelungirea înţelegerii pînă în 2012, iar jucătorul a acceptat", a informat site-ul oficial al Rapidului. Referitor la partida de la Galaţi, programată mîine de la ora 17:45, Nicolae Grigore a precizat: "Nu ne dorim decît să continuăm seria pozitivă de pînă acum".

Răzvan Raţ stă două săptămîni
Accidentat în partida dintre Şahtior Doneţk şi Dinamo Zagreb, din Liga Campionilor, Răzvan Raţ (foto) va rata amicalul cu Letonia, de miercuri. "Am efectuat un RMN şi mi s-a descoperit o ruptură musculară. Medicii mi-au recomandat cel puţin două săptămîni de pauză. Apoi voi afla exact cînd voi reveni", a declarat internaţionalul, care poate pierde şi primele partide din preliminariile CM, cu Lituania şi cu Faroe, programate la începutul lunii septembrie.

Marica îşi continuă seria golurilor pentru Stuttgart

Internaţionalul român Ciprian Marica a înscris un gol pentru VfB Stuttgart în prima manşă din turul II preliminar al Cupei UEFA, 2-1 cu Raba Eto Gyor, fiind considerat unul dintre cei mai buni oameni ai nemţilor. Marica, schimbat în minutul 81, a marcat pentru 2-0 în minutul 32.