Jurnalul.ro Sport Info

Info

15 Sep 2008   •   00:00

SERIE A
În etapa a doua a campionatului italian, Inter Milano, fără Cristian Chivu, în continuare accidentat, a învins cu scorul de 2-1, pe teren propriu, pe Catania, formaţie pregătită de Walter Zenga, fostul antrenor al Stelei. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 42 prin Plasmati, dar Inter a revenit graţie autogolurilor marcate de Mascara (’43) şi Terlizzi (’48). În repriza secundă, milanezii au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Muntari. La Catania, Nicolae Dică a jucat din minutul 61. Într-un alt meci din campionatul italian, Palermo a învins cu 3-1 pe AS Roma.

SERIE A

SERIE B

Mijlocaşul Sorin Paraschiv a revenit după o pauză de trei luni pe terenul de joc, dar echipa sa, Rimini, a pierdut cu 0-1, în deplasare, la Treviso, în etapa a III-a a ligii secunde din Italia. Paraschiv a fost titular şi a fost schimbat în minutul 62 cu Frara. “Este normal să am mici probleme fizice la primul meci după trei luni de pauză. Sînt extrem de dezamăgit de această înfrîngere pe care o consider nemeritată. Ne-am creat mai multe ocazii decît adversarii, dar am ratat prea mult. Sper să ne revenim etapa viitoare”, a spus fostul jucător al Stelei, aflat la Rimini din vara anului trecut.

SPANIA
FC Barcelona îşi continuă parcursul dezastruos din acest început de campionat. După ce în urmă cu o rundă a fost învinsă cu 1-0 de nou-promovata Numancia, echipa antrenată de Josep Gurdiola a reuşit în etapa a doua doar o remiză pe teren propriu, scor 1-1, cu Racing Santander, echipa la care este împrumutat de la Benfica Lisabona fundaşul român Lazlo Sepsi. Pentru catalani a deschis scorul Messi din penalty (’71), oaspeţii egalînd la puţin timp prin Pereira (’77). La Racing, internaţionalul nostru de tineret nu a fost reţinut
în lot pentru acest meci.

CFR CLUJ
Antrenorul Maurizio Trombetta a declarat înainte de plecarea spre Italia că îşi doreşte cel puţin o remiză în meciul de mîine cu AS Roma, din prima etapă a grupelor Ligii Campionilor. “Cunosc Roma, ştiu cum joacă. Au unele probleme în perioada asta, dar e puţin probabil să greşească de mai multe ori consecutiv. Un egal ar fi, fără îndoială, un început bun. Pregătesc partida pentru a obţine maximum de puncte”, a spus Trombetta. UEFA a anunţat că partida AS Roma – CFR va fi arbitrată de rusul Iuri Baskakov. Altfel, clujenii s-au cazat în Roma, la Hotelul Duke, un stabiliment de 5 stele.

FORMULA 1
Pilotul german Sebastian Vettel (Toro Rosso) a cîştigat ieri Marele Premiu al Italiei, devenind cel mai tînăr pilot care s-a impus într-o cursă de Formula 1. Plecat din pole-position pentru prima dată în carieră, Vettel a fost urmat în clasamentul final al cursei de Heikki Kovalainen (McLaren) şi polonezul Robert Kubica (BMW). Pe trei s-a clasat Fernando Alonso (Renault).