Jurnalul.ro Sport Inter măcelăreşte Milan pe San Siro

Inter măcelăreşte Milan pe San Siro

30 Aug 2009   •   00:00

Inter Milano, echipa fundaşului român Cristian Chivu, s-a impus cu scorul de 4-0 (3-0) în faţa "eternei rivale", AC Milan, sâmbătă seara pe stadionul "San Siro" din Milano, în derby-ul etapei a 2-a a campionatului de fotbal al Italiei. Golurile au fost marcate de: Thiago Motta (min.29), Diego Milito (min.36 din penalty), Maicon (min.45+1) şi Dejan Stankovic (min.67).

Chivu a fost titular la Inter şi a evoluat pe toată durata partidei, la care au asistat 75.000 de spectatori, primind un cartonaş galben în minutul 81. AC Milan a rămas în 10 jucători din minutul 40, după eliminarea lui Genaro Gattuso, care a primit două cartonaşe galbene pe parcursul jocului. Într-un alt meci disputat sâmbătă, Bari a remizat pe teren propriu cu Bologna (scor 0-0).