Jurnalul.ro Sport Irina Begu, eliminată în optimile turneului de la Roland Garros

Irina Begu, eliminată în optimile turneului de la Roland Garros

30 Mai 2022   •   19:14

Jucătoarea de tenis Irina Begu a fost eliminată în optimile turneului de la Roland Garros. Românca a pierdut partida cu americanca Jessica Pegula.

Irina Begu, locul 63 în clasamentul mondial, a fost învinsă de Jessica Pegula, locul 11 în ierarhia fetelor.

Begu a câștigat primul set, scor 6-4, apoi le-a pierdut pe următoarele, 2-6, 3-6. Meciul a ținut două ore și 10 minute.

Irina Begu era ultima jucătoare din România aflată pe tabloul de simplu al turneului de la Roland Garros. Prin calificarea în optimi, ea și-a egalat cea mai bună performanță de la turneul din Franța.