Jurnalul.ro Sport Irina Begu și Sara Errani s-au calificat în sferturile de finală al probei de dublu de la Roma

12 Mai 2021   •   20:32

Perechea româno-italiană Irina Begu/Sara Errani a reușit miercuri să se califice în sferturile de finală ale probei de dublu feminin, de la turneul de tenis de la Roma, după ce au învins în 3 seturi cuplul alcătuit din Ellen Perez (Argentina) și Saisai Zheng (China).

Partida dintre perechile Irina Begu/Sara Errani și Ellen Perez/Saisai Zheng s-a încheiat cu scorul de 6-3, 3-6, 10-7.

După ce au câștigat primul set Begu și Errani s-au văzut egalate, meciul ajungând la supertiebreak.

În decisiv, Begu și Errani s-au impus lejer, după ce își procuraseră 4 mingi de meci, din care au valorificat-o pe a 3-a.

Begu și Errani s-au calificat în sferturile de finală, unde vor întâlni perechea câștigătoare a meciului dintre Vesnina/Zvonareva și Melichar/Schuurs.

Pentru calificarea în sferturi, cele două vor fi premiate cu 16.250 euro și 180 puncte.