Jurnalul.ro Sport La capatul drumului?

La capatul drumului?

25 Noi 2004   •   00:00

Invinsa cu 4-0 de Milan, Sahtior paraseste matematic Liga. Echipa lui Mircea Lucescu ocupa acum ultima pozitie in grupa si are sanse reduse sa prinda locul 3, care i-ar asigura participarea in saisprezecimile Cupei UEFA.

DELIA GOMOESCU

PERICULOS. Kaka (drepta, in duel cu Joao Batista) a perforat de doua ori poarta "minerilor"
Mircea Lucescu si Sahtior sunt cu un picior afara din Europa, dupa ce "minerii" au fost spulberati miercuri seara, pe "San Siro", de AC Milan. Faptul ca Andrei Sevcenko, cel mai periculos atacant al "rossonerilor", a fost indisponibil nu i-a ajutat deloc pe ucraineni. Dupa 0-0 la pauza, campioana Italiei a marcat de patru ori in repriza secunda si si-a asigurat calificarea in optimi. Doua goluri semnate Crespo si doua Kaka au curmat visul de marire al lui Rinat Ahmetov.

PE MERIT. In conditiile in care Razvan Rat era accidentat si Cosmin Barcauan suspendat, Flavius Stoican a fost singurul roman titular pe "San Siro". Din minutul 63, el a fost insotit si de Ciprian Marica, trimis pe teren in locul nigerianului Aghahowa. Desi dezamagit de rezultat, Mircea Lucescu a recunoscut ca italienii au meritat victoria, chiar daca Sahtior a jucat bine timp de 50 de minute. "A fost un meci ciudat. Am controlat jocul in prima repriza, am fost foarte bine organizati si am creat momente dificile pentru Milan. La fel s-a intamplat si in primele 5 minute din partea a doua. Situatia s-a schimbat insa complet dupa primul gol. Din nefericire, ne-am prabusit, iar Milan a meritat victoria", a spus Lucescu la conferinta de presa de dupa meci. Tehnicianul roman a acuzat si neacordarea unei lovituri de la 11 metri care ar fi putut influenta rezultatul final. "Nu vreau sa comentez deciziile arbitrului, dar ni s-ar fi putut da penalty la o intrare a lui Costacurta asupra lui Aghahowa", a adaugat "Il Luce".

CALCULE. In celalalt meci al grupei, Barcelona a remizat pe Camp Nou, 1-1 cu Celtic Glasgow, si va juca in optimi. Pentru a prinde locul 3 in grupa, care i-ar asigura calificarea in saisprezecimile Cupei UEFA, Sahtior trebuie sa castige in ultima etapa in fata spaniolilor, iar Celtic sa nu invinga pe Milan. Ucrainenii se pot califica si la egal, numai daca formatia scotiana pierde meciul cu italienii.

• Bayern - Maccabi 5-1
    (Pizarro ’13, Salihamidzic ’37, Frings ’44, Makaay ’71 si ’80 / Dego ’56 - pen.)
  • Juventus - Ajax 1-0
    (Zalayeta ’14) Clasament: 1. Juventus 15p, Bayern 9p, 3. Ajax 3p, 4. Maccabi 3p

GRUPA D
  • Manchester - Lyon 2-1
    (G. Neville ’19, van Nistelrooy ’53 / Diarra ’40)
  • Sparta - Fenerbahce 0-1
    (R. Kovac ’20 - autogol) Clasament: 1. Manchester 11p, 2. Lyon 10p, 3. Fenerbahce 6p, 4. Sparta 1p