Jurnalul.ro Sport Liga 2 - Etapa 9: Fără schimbări majore

Liga 2 - Etapa 9: Fără schimbări majore

de Jurnalul National    |    15 Oct 2007   •   00:00

Deşi cu un meci mai puţin disputat, FC Braşov rămăne lider detaşat in Seria I, in timp ce CS Otopeni, după 1-0 la Braşov, cu Forex, a trecut pe poziţia secundă

Deşi cu un meci mai puţin disputat, FC Braşov rămăne lider detaşat in Seria I, in timp ce CS Otopeni, după 1-0 la Braşov, cu Forex, a trecut pe poziţia secundă, profitănd de paşii greşiţi făcuţi de FC Botoşani şi de Concordia Chiajna. FC Argeş conduce in clasamentul Seriei a II-a, după 3-1 pe Minerul Lupeni, fiind urmată la un punct de CSM Rămnicu-Vălcea, 1-0 ieri cu Unirea Alba-Iulia. In schimb, Mureşul Deva s-a incurcat pe teren propriu, 0-0 cu CFR Timişoara, şi a coborăt pe locul 3. Jiul rămăne in continuare neinvinsă.

Seria I: FCM Bacău - FCM Cămpina 0-0, FC Săcele - FC Botoşani 0-0, Delta Tulcea - Dunărea Galaţi 3-0, CSM Focşani - Concordia Chiajna 2-2, Dunărea Giurgiu - Dinamo II Bucureşti 2-2, Forex Braşov - CS Otopeni 0-1, Progresul Bucureşti - Petrolul Ploieşti 1-0. Partidele Inter Gaz Bucureşti - Sportul Studenţesc şi Prefab Modelu - FC Braşov au fost amănate.

Â

Clasament:

1. FC Braşov 22p,

2. CS Otopeni 17p,

3. FC Botoşani 17p.

Seria II. FC Argeş - Minerul Lupeni 3-1, FC Bihor - Corvinul Hunedoara 1-0, IS Cămpia Turzii - Jiul Petroşani 1-1, Gaz Metan Mediaş - Poli II Timişoara 2-0, Liberty Oradea - FC Caracal 2-0, Mureşul Deva - CFR Timişoara 0-0, Drobeta Turnu Severin - FC Tărgovişte 4-0, CSM Rămnicu-Vălcea - Unirea Alba-Iulia 1-0. Meciul FCM Reşiţa - Arieşul Turda a fost amănat.

Â

Clasament:

1. FC Argeş 20p,

2. CSM Rm. Vălcea 19p.

3. Mureşul Deva 18p.

Progresul şi Petrolul, egale in derby-ul seriei I

In ultimul meci de ieri, Progresul Bucureşti a terminat la egalitate, scor 1-1, in faţa Petrolului Ploieşti, o altă echipă care işi anunţa intenţiile de promovare la inceputul acestui sezon. Gazdele au deschis scorul cu zece minute inainte de pauză prin atacantul Ionuţ Savu. După pauză s-a jucat pe contre şi ambele echipe, dar in special "bancarii", au avut bune ocazii de a marca. Egalitatea s-a restabilit in minutul 76, cănd petrolistul Alin Coţan a incris după o frumoasă acţiune personală, in care a driblat trei adversari. Pe final, tot elevii lui Tavi Grigore au fost mai periculoşi, dar Cristi Munteanu nu a mai fost bătut. După acest rezultat, Progresul a rămas pe locul 10 in clasamentul Seriei I, cu 10 puncte, in timp ce ploieştenii se menţin pe poziţia a şaptea, cu 14 puncte. Alte două partide din Seria I au fost amănate deorece oaspeţii aveau mai mulţi jucători la loturile naţionale. Inter Gaz - Sportul se va juca la 31 octombrie, iar data la care se va disputa Prefab Modelu - FC Braşov nu a fost incă stabilită.